Voľné pracovné miesta

Edujobs.sk - kompletná ponuka práce na našej škole

 

 

Základná škola s materskou školou Brvnište 388

 

Organizačný útvar: materská škola

 

Dokument:

 

ŠKOLSKÝ PORIADOK

Elokovaného pracoviska

Materská škola, Brvnište 417

Počet listov:

22

V pedagogickej rade prerokovaný:

30.08.2023

So ZRŠ  prerokovaný:

25.09.2023

S radou školy prerokovaný:

25.09.2023

Platnosť od:

26.09.2023

Vydáva:

Ing. Miroslava Bundzíková, riaditeľka

Základnej školy s materskou školou,  Brvnište 388

 

Školský poriadok obsahuje:

  1. Úvodné  ustanovenia
  2. Článok 1:     Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie.

Článok 2:  Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá   vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy

   Článok 3:  Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

   Článok 4: Podmienky na zaistenie  bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred   sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

      Článok 5:  Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy

  1. Záverečné ustanovenia

 

 

Časť I.

Úvodné ustanovenia

            Školský poriadok materskej školy vydáva riaditeľka Základnej školy s materskou školou, Brvnište 388, 018 12 Brvnište, po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“)

 

            Školský poriadok je  súčasťou povinnej pedagogickej dokumentácie školy v súlade s §11 ods.3 písmeno  n) školského zákona.  Je to vnútorný dokument školy, ktorý predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu detí, ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov materskej školy. Zohľadňuje špecifické podmienky Materskej školy, Brvnište 417 s prihliadnutím na požiadavky a potreby zákonných zástupcov a zriaďovateľa a je vypracovaný v súlade s princípmi sledovania najlepších záujmov detí a optimálneho rozvoja detí predškolského veku.

            Školský poriadok je zverejnený na verejne prístupnom mieste na webovej stránke školy a v šatniach detí pri nástenke.

 

Časť II.

Článok 1

Prijímanie na predprimárne vzdelávanie,

predprimárne vzdelanie

 

Na predprimárne vzdelávanie v materských školách sa prijímajú deti podľa § 59 a 59a školského zákona.

Pri prijímaní detí do materskej školy sa musia dodržiavať princípy:

  • rovnoprávnosti prístupu k výchove a vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie [§ 3 písm. c) školského zákona],
  • inkluzívneho vzdelávania [§ 3 písm. d) školského zákona] a
  • zákazu akýchkoľvek foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie [§ 3 písm. e) školského zákona].

Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, a následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie.

Právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie podľa predpisov účinných od 1. septembra 2023 má na školský rok 2024/2025 len dieťa, ktoré dovŕši štyri roky veku do 31. augusta 2024. Právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie podľa predpisov účinných od 1. septembra 2023 na školský rok 2024/2025 sa uplatňuje podaním žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v čase od 1. mája 2024 do 31. mája 2024.

Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky. Z právnych predpisov nevyplýva možnosť prijatia dieťaťa mladšieho ako dva roky do materskej školy zaradenej v sieti, a to bez ohľadu na jej zriaďovateľa alebo právnu formu. V nadväznosti na skutočnosť, že dieťa od dvoch rokov veku možno prijať len výnimočne, riaditeľ materskej školy nesmie pri prijímaní uprednostniť deti mladšie ako tri roky pred prijatím starších detí.

 

Ostatné podmienky prijímania detí na predprimárne vzdelávanie:

  • mať osvojenú primeranú sebaobsluhu – vedieť piť z pohára, jesť lyžicou, nepomočovať sa, vedieť použiť vreckovku, poznať základné časti odevu a čiastočne sa vedieť obliecť a obuť, vedieť komunikovať.
  • má v škole súrodenca
  • rodič je samoživiteľ

Písomná žiadosť zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia o prijatie dieťaťa do materskej školy a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa

Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie (ďalej len „žiadosť“).

Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia (ďalej len „zákonný zástupca“) spolu so žiadosťou predkladá aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa (ďalej len „potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti“).

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti nie je potvrdením o aktuálnom zdravotnom stave dieťaťa, ale je potvrdením o jeho zdravotnej spôsobilosti absolvovať predprimárne vzdelávanie:

  • v „bežnej“ materskej škole,
  • v špeciálnej triede „bežnej“ materskej školy alebo
  • v materskej škole pre deti so ŠVVP.

Pre úspešné absolvovanie predprimárneho vzdelávania každého dieťaťa je nevyhnutné, aby potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti obsahovalo všetky dôležité skutočnosti o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré môžu mať vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa pri jeho predprimárnom vzdelávaní, ako aj vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia ostatných detí, ktoré sú vzdelávané v príslušnej materskej škole

Všeobecný lekár pre deti a dorast sa pri vydávaní potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti riadi podľa § 24 ods. 7 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“), v ktorom je ustanovené: „Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá rodičovi, poručníkovi, opatrovníkovi, fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorej bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu podľa osobitného predpisu alebo osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zverené do starostlivosti podľa osobitného predpisu, ošetrujúci lekár. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia.

Žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa dieťaťa so zdravotným znevýhodnením a dieťaťa s nadaním

Ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie potvrdené, že je dieťaťom so zdravotným znevýhodnením, zákonný zástupca k žiadosti predloží:

 

Z vyjadrenia príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, ako aj z odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast musí byť jednoznačné, či odporúčajú prijatie tohto dieťaťa:

  • do „bežnej“ materskej školy a zaradenie do triedy spolu s ostatnými deťmi,
  • do „bežnej“ materskej školy a jeho zaradenie do špeciálnej triedy alebo
  • do materskej školy pre deti so ŠVVP.

Ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie potvrdené, že je dieťaťom s nadaním, zákonný zástupca k žiadosti priloží:

  • potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast aj
  • vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie.

 

Za dieťa so ŠVVP môže riaditeľ materskej školy považovať len dieťa, ktoré má diagnostikou v zariadení poradenstva a prevencie určené ŠVVP.

Deťmi so ŠVVP sú deti:

  • so zdravotným znevýhodnením, ktorými sú deti:
      • so zdravotným postihnutím, t. j deti s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, s viacnásobným postihnutím,
      • deti choré alebo zdravotne oslabené,
      • deti s vývinovými poruchami,
      • deti s poruchami správania,
  • zo sociálne znevýhodneného prostredia,
  • s nadaním a deti
  • ktorých zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, nadanie, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia.

Do materskej školy možno prijať aj deti so zdravotným znevýhodnením. Deti so zdravotným znevýhodnením sa zaraďujú do tried spolu s ostatnými deťmi alebo do samostatných tried pre deti so zdravotným znevýhodnením (špeciálne triedy). Deti so ŠVVP, ktoré nie sú deťmi so zdravotným znevýhodnením, sa zaraďujú do tried spolu s ostatnými deťmi.

Riaditeľ materskej školy vždy pred svojim rozhodnutím o prijatí dieťaťa so zdravotným znevýhodnením musí zvážiť, či má vytvorené vhodné podmienky (personálne, priestorové, materiálne atď.) na prijatie tohoto dieťaťa, a ak ich nemá či bude schopný tieto podmienky dodatočne, v spolupráci so zriaďovateľom, vytvoriť po prijatí takéhoto dieťaťa.

Maximálny počet zaradených detí so zdravotným znevýhodnením a detí s nadaním v jednej triede materskej školy sú dve.

O zaradení dieťaťa ako dieťaťa so zdravotným znevýhodnením rozhodne riaditeľ materskej školy:

  • na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast,
  • na základe odporúčania  zariadenia poradenstva a prevencie a
  • na základe vopred prerokovaného informovaného súhlasu zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

O zaradení dieťaťa ako dieťaťa s nadaním rozhodne riaditeľ materskej školy:

  • na základe odporúčania zariadenia poradenstva a prevencie a
  • na základe vopred prerokovaného informovaného súhlasu zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

 

Prijatie prestupom

S účinnosťou od 1. septembra 2023, ak je už dieťa prijaté na predprimárne vzdelávanie v niektorej materskej škole zaradenej v sieti, môže byť dieťa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prijaté prestupom do inej materskej školy zaradenej v sieti; prijatie prestupom sa vzťahuje na všetky deti bez výnimky, teda aj na deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

Riaditeľ materskej školy, do ktorej požiada o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca, vydáva rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. Rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom nie je rozhodnutím o prijatí dieťaťa do materskej školy, lebo sa nerozhoduje o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie, ale o možnosti plniť predprimárne vzdelávanie v inej materskej škole, ktorú pre svoje dieťa vybral jeho zákonný zástupca.

Ak je dieťa do materskej školy prijaté prestupom:

  • riaditeľ materskej školy, ktorý dieťa prijal prestupom, je povinný bez zbytočného odkladu zaslať kópiu rozhodnutia o prijatí dieťaťa prestupom riaditeľovi materskej školy, z ktorej dieťa prestúpilo, a
  • riaditeľ materskej školy, z ktorej dieťa prestúpilo, je povinný:
    • do 15 dní od doručenia kópie rozhodnutia o prijatí prestupom zaslať riaditeľovi materskej školy, do ktorej bolo dieťa prijaté prestupom, kópiu osobného spisu dieťaťa a
    • nahlásiť túto zmenu do Centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov (ďalej len „centrálny register").

K žiadosti o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca nepredkladá potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa; toto potvrdenie je súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa prijatého prestupom.

Ak sa prestupom prijíma dieťa so zdravotným znevýhodnením, k žiadosti o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca neprikladá vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast; tieto sú súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa so zdravotným znevýhodnením prijatého prestupom.

Ak sa prestupom prijíma dieťa s nadaním, k žiadosti o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca neprikladá vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie; toto vyjadrenie je súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa s nadaním prijatého prestupom.

Spôsob podania žiadosti

 

Miesto a čas podávania žiadostí pre školský rok zverejní riaditeľka školy na webovom sídle školy, webovom sídle zriaďovateľa  na budove materskej školy a inom dostupnom mieste.  Riaditeľka spolu s miestom a termínom (Žiadosť sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája. Riaditeľ materskej školy po dohode so zriaďovateľom určí konkrétne miesto a konkrétny termín podávania žiadostí pre nasledujúci školský rok) zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy (po prerokovaní s pedagogickou radou).

 

Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie si zákonný zástupca môže stiahnuť na stránke Základnej školy s materskou školou, Brvnište 388  v sekcii Materská škola – Dokumenty na stiahnutie, alebo si ju prevezme v materskej škole a predloží ju riadne vypísanú, podpísanú oboma zákonnými zástupcami riaditeľke školy spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.

 

 

Zákonný zástupca môže podať žiadosť:

  • osobne,
  • poštou alebo kuriérom na adresu materskej školy,
  • e-mailom (odoslaním podpísaného naskenovaného formulára).

Podľa § 59 ods. 6 školského zákona môže zákonný zástupca materskej škole doručiť žiadosť aj prostredníctvom:

  • a) elektronického podania doručeného do elektronickej schránky materskej školy alebo
  • b) elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.

 

Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy je limitované kapacitnými možnosťami materskej školy v nadväznosti na ustanovenie § 28 ods. 9 až 12 školského zákona.

Pri prijímaní detí do materskej školy riaditeľ materskej školy dodržiava prvom rade podmienky prijímania detí ustanovené v § 59 ods. 1 a 2 školského zákona, ktoré možno nazvať „zákonnými podmienkami“.

Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, výnimočne sa prijímajú deti od dovŕšenia dvoch rokov veku.

Okrem týchto podmienok, podľa § 59 ods. 2 školského zákona, riaditeľ materskej školy určí ostatné podmienky prijímania po dohode so zriaďovateľom a zverejní ich na verejne prístupnom mieste alebo na webovom sídle materskej školy, ak ho má zriadené.

Ostatné podmienky prijímania detí do materskej školy nesmú byť v rozpore s právnymi predpismi (napr. v rozpore so školským zákonom, s antidiskriminačným zákonom) a nesmú byť diskriminujúce a obmedzujúce práva dieťaťa alebo zákonných zástupcov..

 

Dieťa je do materskej školy prijaté len vtedy, ak riaditeľ materskej školy vydal rozhodnutie o:

  • prijatí dieťaťa do materskej školy alebo
  • prijatí dieťaťa do materskej školy, v ktorom určil adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt.

Kompetenciu rozhodovať o prijímaní detí do materskej školy majú riaditelia materských škôl podľa § 5 ods. 14 písm. a) zákona č. 596/2003 Z. z. a to bez ohľadu na ich zriaďovateľa a právnu formu. Vzhľadom na to, že od 1. januára 2022 riaditelia všetkých materských škôl, bez ohľadu na ich zriaďovateľa, rozhodujú podľa Správneho poriadku, dieťa je „reálne“ prijaté na predprimárne vzdelávanie až po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o prijatí.

Ak sa dieťa prijíma k začiatku školského roka, o prijatí dieťaťa do materskej školy rozhodne riaditeľ každej materskej školy do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať. Písomné rozhodnutie o prijatí dieťaťa počas školského roka vydá riaditeľka do 30 dní od dňa podania žiadosti.

V závislosti od aktuálnych kapacitných možností konkrétnej materskej školy, riaditeľ materskej školy v rámci procesu prijímania dieťaťa do materskej školy rozhodne:

  • o prijatí dieťaťa do materskej školy alebo
  • o neprijatí dieťaťa do materskej školy.

Rozhodnutie o prijatí dieťaťa do materskej školy alebo rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do materskej školy je vždy výsledkom konania o žiadosti zákonného zástupcu o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.

Dieťa sa neprijíma do materskej školy opakovane každý školský rok. Prijatie dieťaťa platí až do času, kým nezačne plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, alebo pokým zákonný zástupca písomne neoznámi riaditeľovi materskej školy zanechanie vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, alebo dovtedy, kým riaditeľ materskej školy nerozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.

Riaditeľ materskej školy vo vzťahu k adaptačnému pobytu alebo diagnostickému pobytu s účinnosťou od 1. septembra 2023 môže vydať rozhodnutie o prijatí dieťaťa do materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z. s určením adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu.

V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky..

 

Ukončenie predprimárneho vzdelávania

Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole.  Dokladom o získanom stupni vzdelania  je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania (vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva).

 

Formy vzdelávania detí v materskej škole

 

Povinné predprimárne vzdelávanie

Plniť povinné predprimárne vzdelávanie musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):

  • dovŕši päť rokov veku, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 1 školského zákona,
  • dovŕši päť rokov vekupovinné predprimárne vzdelávanie plní formou individuálneho vzdelávania, t. j. dieťa podľa § 28b ods. 2 školského zákona,
  • dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 3 školského zákona – toto dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
  • dovŕši päť rokov veku, ale zo zdravotných dôvodov je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy, lebo mu jeho zdravotný stav neumožňuje vzdelávať sa, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 5 školského zákona.

Dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné

Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.

Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok okrem prípadu uvedeného v § 28a ods. 3 školského zákona.

Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa na predprimárne vzdelávanie prijímajú prednostne. Ide o všeobecnú povinnosť ustanovenú školským zákonom.

Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt, teda v spádovej materskej škole, ktorú podľa § 8a zákona č. 596/2003 Z. z.: „Obec určí všeobecne záväzným nariadením spádovú materskú školu v zriaďovateľskej pôsobnosti obce pre deti s trvalým pobytom v obci, v ktorej plnia povinné predprimárne vzdelávanie.

Riaditeľ spádovej materskej školy na povinné predprimárne vzdelávanie zo zákona prednostne prijíma deti s trvalým pobytom v danej obci, v ktorej má konkrétna materská škola sídlo a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

 

Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa na predprimárne vzdelávanie prijímajú prednostne. Ide o všeobecnú povinnosť ustanovenú školským zákonom.

Riaditeľ materskej školy podľa § 59 ods. 7 školského zákona do 15. júla zašle zoznam detí prijatých na povinné predprimárne vzdelávanie obci, v ktorej majú trvalý pobyt. Zoznam obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu prijatého dieťaťa.

Dieťa, ktoré bolo do materskej školy prijaté pred dovŕšením veku, od ktorého je pre neho predprimárne vzdelávanie povinné, sa plynulo stane dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie bez toho, aby jeho zákonný zástupca o to žiadal riaditeľa danej materskej školy – teda bez novej žiadosti a bez osobitného rozhodnutia

Skutočnosť, že dané dieťa od určitého školského roku plní povinné predprimárne vzdelávanie, sa vyznačí v osobnom spise dieťaťa

Dieťa pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

Inštitút „pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania“ sa uplatní vo vzťahu k dieťaťu, u ktorého sa na základe záverov diagnostického vyšetrenia preukáže, že pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania bude na prospech jeho osobnostného rozvoja a rozvoja jeho kľúčových kompetencií, nevyhnutných na zvládnutie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.

Ak má materská škola pochybnosť o školskej spôsobilosti dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie, je žiaduce, aby spolupracovala so zákonnými zástupcami.

Podkladom pre rozhodnutie riaditeľa materskej školy vo veci pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania je podľa § 28a ods. 3 školského zákona vždy predloženie:

  • písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, 
  • písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • informovaného súhlasu zákonného zástupcu.

Po predložení uvedených súhlasov následne riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. vydá rozhodnutie o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania a uvedenú skutočnosť zaznamená aj v osobnom spise dieťaťa.

Ak pôjde o dieťa, ktoré v príslušnom školskom roku plní povinné predprimárne vzdelávanie v jednej materskej škole a jeho zákonný zástupca sa rozhodne, že ešte v priebehu školského roka (napr. v apríli alebo máji) požiada o jeho prijatie prestupom do inej materskej školy, a v materskej škole, do ktorej bude prijaté prestupom má dieťa zároveň od nasledujúceho školského roka aj pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania, takéto dieťa musí byť najskôr v priebehu príslušného školského roka do „novej“ materskej školy prijaté na základe žiadosti o prijatie prestupom. Zákonný zástupca už riaditeľovi tejto „novej“ materskej školy predloží aj:

  • písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  • písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • informovaný súhlas zákonného zástupcu,

Individuálne vzdelávanie dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné

Individuálne vzdelávanie sa chápe ako ekvivalent plnenia povinného predprimárneho vzdelávania realizovaného inštitucionalizovanou formou povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole zaradenej v sieti. Dieťa pri plnení povinného predprimárneho vzdelávania formou individuálneho vzdelávania neprestáva byť dieťaťom kmeňovej materskej školy.

Podľa § 28b ods. 2 školského zákona, formou individuálneho vzdelávania môže povinné predprimárne vzdelávanie plniť dieťa, ktorého:

  • zdravotný stav neumožňuje plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole (nejde ale o dieťa podľa § 28a ods. 5 školského zákona),
  • zákonný zástupca o to požiada materskú školu.

 

Každé dieťa, ktorého zákonný zástupca písomne požiada o povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa, musí:

  • byť najskôr prijaté do kmeňovej materskej školy (ak do piateho roku veku nenavštevovalo materskú školu) alebo
  • byť dieťaťom kmeňovej materskej školy (ak bolo do nej prijaté už pred tým, ako sa pre neho predprimárne vzdelávanie stane povinným).

Ak pôjde o dieťa, ktorého zdravotný stav mu neumožňuje plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole a jeho zákonný zástupca požiada kmeňovú materskú školu, do ktorej je už dieťa prijaté, o povolenie individuálneho vzdelávania, prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast alebo odporúčanie zariadenia poradenstva a prevencie (keďže školský zákon používa slovo „alebo“, postačuje jeden z uvedených dokladov).

Predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa § 28b ods. 2 písm. a) školského zákona, teda „zo zdravotných dôvodov“, bude zabezpečovať kmeňová materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.

Ak pôjde o dieťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona (ktorého zákonný zástupca z vlastného rozhodnutia má záujem, aby dieťa plnilo povinné predprimárne vzdelávanie individuálnou formou), žiadosť zákonného zástupcu o povolenie individuálneho vzdelávania musí obsahovať:

a) meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu dieťaťa,

b) obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,

c) dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,

d) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie, a doklady o splnení kvalifikačných predpokladov podľa § 28b ods. 4 školského zákona,

e) ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie dieťaťa.

Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona znáša zákonný zástupca.

Predprimárne vzdelávanie tohto dieťaťa zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.

Kmeňová materská škola, podľa § 28b ods. 6 školského zákona, v spolupráci so zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia určí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) najneskôr do 31. augusta. Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný v čase a rozsahu určenom kmeňovou materskou školou zabezpečiť účasť dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole v priebehu mesiaca marec; kmeňová materská škola v tomto čase posúdi, či sa pri individuálnom vzdelávaní plní obsah individuálneho vzdelávania.

Pri posudzovaní plnenia obsahu individuálneho vzdelávania materská škola vychádza z obsahu individuálneho vzdelávania, ktorý danému dieťaťu určila.

Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona riaditeľ kmeňovej materskej školy zruší:

a) na žiadosť zákonného zástupcu,

b) na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa,

c) na základe návrhu hlavného školského inšpektora,

d) ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania alebo

e) ak zákonný zástupca nezabezpečí účasť dieťaťa na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole na účel posúdenia plnenia obsahu individuálneho vzdelávania.

V prípadoch uvedených v § 28b ods. 8  písm. c) až e) školského zákona sa konanie vo veci zrušenia individuálneho (predprimárneho) vzdelávania začína na podnet riaditeľa kmeňovej materskej školy.

Riaditeľ kmeňovej materskej školy rozhodne o zrušení rozhodnutia o povolení  individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí dieťa do príslušnej triedy kmeňovej materskej školy.

Odvolanie proti rozhodnutiu o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok, teda rozhodnutie je vykonateľné aj v prípade podania opravného prostriedku.

Na všetky materské školy, bez rozdielu zriaďovateľa, sa v tejto veci vzťahuje 30-dňová lehota podľa § 28b ods. 9 školského zákona na vydanie rozhodnutia o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania od začatia konania.

Ak bude mať dieťa zrušené individuálne vzdelávanie z niektorého z dôvodov podľa § 28b ods. 8 školského zákona, bude bezodkladne, od nasledujúceho vyučovacieho dňa po dni, v ktorom bolo toto rozhodnutie doručené zaradené do príslušnej triedy kmeňovej materskej školy a začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne podľa § 59a ods. 5 školského zákona.

Oslobodenie dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie

Zákonný zástupca, ak pôjde o dieťa, ktoré síce dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, avšak má nepriaznivý zdravotný stav, ktorý mu neumožňuje vzdelávať sado pominutia dôvodov, môže riaditeľ materskej školy rozhodnúť o oslobodení od povinnosti dochádzať do materskej školy, ak mu zákonný zástupca dieťaťa predloží:

  • písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • písomný súhlas zariadenia poradenstva a prevencie.

Následne, po predložení žiadosti spolu s požadovanými písomnými súhlasmi podľa § 28a ods. 5 školského zákona riaditeľ materskej školy rozhodne podľa § 5 ods. 14 písm. e) zákona č. 596/2003 Z. z. oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie.

Dieťaťu, ktoré má vydané rozhodnutie o oslobodení od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie, sa neposkytuje žiadne vzdelávanie ani v materskej škole, ani individuálnym vzdelávaním, až do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu.

Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania

Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie povinného predprimárneho vzdelávania sa podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania), ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“).

Deťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie sa nepočítajú hodiny vynechávania predprimárneho vzdelávania, počítajú sa im dni neospravedlnenej neprítomnosti. Podľa toho, či je dieťa prijaté na poldennú alebo na celodennú výchovu a vzdelávanie je ten jeden deň rovnajúci sa minimálne štyrom hodinám (podľa § 59a ods. 5 školského zákona) alebo počtu hodín prevádzkového času danej materskej školy, ak ide o dieťa plniace povinné predprimárne vzdelávanie prijaté na celodennú výchovu a vzdelávanie.

Ak zákonný zástupca nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť túto skutočnosť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu zákonného zástupcu vrátane uvedenia konkrétneho prípadu, kedy zákonný zástupca dieťaťa  zanedbal riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.)

Príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny rozhodne o uvoľnení osobitného príjemcu prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa ak oprávnená osoba (t. j. zákonný zástupca dieťaťa) dbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania nezaopatreného dieťaťa, najskôr však po uplynutí troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od určenia osobitného príjemcu.

Od 1. januára 2023 je účinné nové ustanovenie § 37 ods. 1 zákona č. 596/2003 Z. z., podľa ktorého:

„(1) Priestupku sa dopustí zákonný zástupca dieťaťa, ktorý

a) ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie,

b) zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku alebo

c) zanedbáva starostlivosť o povinné predprimárne vzdelávanie dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.

Prerušenie dochádzky dieťaťa do materskej školy

Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy môže vydať riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z.:

  • bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, ak na to budú existovať dôvody alebo
  • na základe žiadosti zákonného zástupcu, ak pôjde o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu.

Ak nastanú dôvody, pre ktoré z rozhodnutia riaditeľa materskej školy bude potrebné na určité obdobie prerušiť dochádzku dieťaťa do materskej školy, tak riaditeľ materskej školy, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu na túto možnosť, vydá rozhodnutie o prerušení dochádzky daného dieťaťa v termíne od – do (uvedie konkrétne dátumy).

Rozhodnutie o prerušení dochádzky do materskej školy nemožno vydať, ak ide o dieťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie (ani na základe žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa, ani na základe podnetu riaditeľa materskej školy).

Počas perušenia dochádzky dieťaťa do materskej školy sa vytvára priestor na eliminovanie dôvodov, ktoré viedli k prerušeniu dochádzky, na absolvovanie indikovaných odborných vyšetrení, na ukončenie špeciálnopedagogickej diagnostiky atď.

Zákonný zástupca v dostatočnom časovom predstihu pred uplynutím termínu, dokedy má jeho dieťa prerušenú dochádzku,  najneskôr dva týždne pred uplynutím času písomne oznámi riaditeľovi materskej školy, či jeho dieťa bude po uplynutí tohto času pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v materskej škole.

V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do materskej školy môže riaditeľ materskej školy na miesto dieťaťa, ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy, prijať iné dieťa na čas totožný s časom prerušenia dochádzky iného dieťaťa, uvedeným na rozhodnutí o prerušení jeho dochádzky do materskej školy. Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré bolo do materskej školy prijaté na čas počas prerušenia dochádzky iného dieťaťa, v prípade, ak má zákonný zástupca naďalej záujem o to, aby jeho dieťa navštevovalo materskú školu, má v dostatočnom časovom predstihu (najneskôr dva týždne pred uplynutím času, ktorý má uvedený v rozhodnutí o prijatí počas prerušenia dochádzky iného dieťaťa do materskej školy) podá novú žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy a spolu s ňou predložiť aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast, obsahujúce aj údaj o povinnom očkovaní.

Zanechanie vzdelávania

 

Ak nejde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, zákonný zástupca dieťaťa sa môže rozhodnúť, že dieťa zanechá predprimárne vzdelávanie. Dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, nemôže zanechať predprimárne vzdelávanie.

Ak sa zákonný zástupca, či už z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov rozhodne, že jeho dieťa zanechá predprimárne vzdelávanie, musí túto skutočnosť oznámiť písomne riaditeľovi materskej školy. Odporúča sa, aby túto vec mala každá materská škola upravenú v školskom poriadku.

Dieťa prestane byť dieťaťom danej materskej školy dňom:

  • ktorý nasleduje po dni, keď riaditeľovi materskej školy bolo doručené písomné oznámenie o zanechaní vzdelávania alebo
  • dňom uvedeným v písomnom oznámení o zanechaní vzdelávania, najskôr však
  • ktorý nasleduje po dni, keď bolo doručené.

Ak zákonný zástupca neoznámi písomne riaditeľovi materskej školy zanechanie predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa a dieťa sa neospravedlnene nezúčastňuje na predprimárnom vzdelávaní, uplynutím 30. dňa od jeho poslednej účasti na predprimárnom vzdelávaní prestáva byť dieťaťom príslušnej materskej školy; o tejto skutočnosti urobí riaditeľ materskej školy záznam v osobnom spise a osobný spis dieťaťa uzavrie.

Predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie

Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné ani v prípade, ak pôjde ide o dieťa, ktoré pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

Riaditeľ materskej školy rozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, až po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu.

Podľa § 28d ods. 6 školského zákona riaditeľ materskej školy môže rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, ak:

a) dieťa sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok,

b) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia nedodržiava podmienky predprimárneho vzdelávania dieťaťa určené školským poriadkom,

c) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

d) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia bezdôvodne odmietne s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa, alebo

e) predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí zariadenie poradenstva a prevencie, všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo alebo zubný lekár.

Podrobnosti o adaptačnom pobyte a diagnostickom pobyte

Adaptačný pobyt

Adaptačný pobyt sa vzťahuje najmä na deti, ktoré nemajú diagnostikou v zariadení poradenstva a prevencie určené ŠVVP, u ktorých je predpoklad, že by mohli mať problémy zadaptovať sa na úplne iné podmienky, než na aké sú zvyknuté z domu .

Aj počas adaptačného pobytu môže dieťa navštevovať materskú školu na celodennú výchovu a vzdelávanie, a to za predpokladu:

  • že tomu predchádzala buď postupná adaptácia alebo
  • dieťa si rýchlo „zvyklo“ na materskú školu, riaditeľ materskej školy sa počas trvania adaptačného pobytu dieťaťa môže dohodnúť so zákonným zástupcom, že sa zmení čas pobytu dieťa v materskej škole z niekoľkých hodín, postupne, alebo aj od nasledujúceho dňa, na celý deň

Podľa § 6 ods. 1 vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 541/2021 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 341/2023 Z. z. (ďalej len „vyhláška o materskej škole“): „Ak má dieťa určený adaptačný pobyt, zákonný zástupca ho privádza do materskej školy na čas dohodnutý s riaditeľom materskej školy. Ak je adaptácia dieťaťa úspešná, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom materskej školy pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Ak adaptácia dieťaťa, pre ktoré predprimárne vzdelávanie nie je povinné, nie je úspešná, riaditeľ materskej školy môže rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na vymedzený čas.“  Možnosť prerušenia dochádzky kvôli adaptačným problémom je možná, len ak nejde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné

Predpokladom úspešného zvládnutia adaptačného pobytu je spolupráca zákonných zástupcov s pedagogickými zamestnancami materskej školy aj s odbornými zamestnancami materskej školy, ak v danej materskej škole pracujú, ale aj úzka spolupráca všetkých zamestnancov materskej školy navzájom.

Po úspešnom ukončení adaptačného pobytu začne dieťa navštevovať materskú školu pravidelne v dohodnutom čase, t. j. buď na celodennú výchovu a vzdelávanie alebo na poldennú výchovu a vzdelávanie (ako je uvedené v rozhodnutí).

Podľa § 59 ods. 8 školského zákona nesmie byť adaptačný pobyt dieťaťa dlhší ako tri mesiace; adaptačný pobyt nemožno predlžovať.

V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z., po predchádzajúcom písomnom upozornení na túto možnosť, rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, ale len ak nejde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

 

Diagnostický pobyt

Podľa § 6 ods. 2 vyhlášky o materskej škole: Ak má dieťa určený diagnostický pobyt, počas jeho trvania sa v zariadení poradenstva a prevencie vykonáva diagnostikovanie špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb dieťaťa na účel rozhodnutia o ďalšej forme vzdelávania dieťaťa.“

Diagnostický pobyt dieťaťa v „bežnej“ materskej škole podľa § 59 ods. 8 školského zákona nesmie byť dlhší ako tri mesiace. V materskej škole pre deti so ŠVVP môže diagnostický pobyt dieťaťa presiahnuť dobu tri mesiace, nesmie byť ale dlhší ako jeden rok .

Dĺžka diagnostického pobytu v „bežnej“ materskej škole, a to bez ohľadu na jej zriaďovateľa ako aj počet tried, je rovnaká.

Ak materská škola pri prijímaní vie, že prijíma dieťa so ŠVVP, odporúča sa, aby riaditeľ materskej školy prijal dieťa a určil mu diagnostický pobyt podľa § 5 ods. 14 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z.

Cieľom diagnostického pobytu je, aby sa zistilo, či sa u konkrétneho dieťaťa bude môcť výchova a vzdelávanie uskutočňovať inkluzívne v bežnej triede, alebo ako výchova a vzdelávanie v špeciálnej triede, resp. v špeciálnej materskej škole.

 

 

Článok 2

Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole,

pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy

 

Dieťa má právo na:

  •  rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu
  • bezplatné vzdelanie v materskej škole rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
  • vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone,
  • individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti a zdravotný stav,
  • úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
  • poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
  • výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
  • organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
  • úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
  • právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
  • dieťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

Dieťa je povinné:

  • neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
  • dodržiavať školský poriadok materskej školy,
  • chrániť v medziach svojich možností a schopností pred poškodením učebné pomôcky a majetok materskej školy, ktorý škola  využíva na výchovu a vzdelávanie,
  • pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní,
  • konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
  • ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,
  • rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

 

Zákonný zástupca dieťaťa má právo:

  • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
  • oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
  • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
  • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
  • na jednanie a komunikáciu zo strany zamestnancov materskej školy v rámci spoločenských noriem, v súlade s dobrými mravmi a platnou legislatívou,
  • zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľky materskej školy,
  • písomne požiadať riaditeľku materskej školy o prerušenie dochádzky do materskej školy najviac na tri mesiace,
  • vyjadrovať sa k školskému vzdelávaciemu programu materskej školy prostredníctvom rady školy.

 

Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:

  • dodržiavať podmienky predprimárneho vzdelávania dieťaťa určené školským poriadkom,
  • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
  • zabezpečiť pravidelnú dochádzku dieťaťa do materskej školy,
  • poskytnúť so zámerom spracovania osobné údaje v rozsahu uvedenom v § 11 ods. 6 školského zákona
  • ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole  X po sebe nasledujúcich dní, je zákonný zástupca povinný oznámiť riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa a pri opätovnom nástupe predložiť potvrdenie o bezinfekčnosti prostredia dieťaťa
  • v prípade akéhokoľvek výskytu infekčného (prenosného) ochorenia vírusového, bakteriálneho, alebo parazitárneho pôvodu, vrátane epidemického a pandemického výskytu ochorenia, okamžite oznámiť  triednemu učiteľovi dieťaťa dôvod neprítomnosti dieťaťa (z dôvodu monitoringu a dodržiavaniu opatrení na zabránenie šírenia ochorenia v detskom kolektíve.) Nástup dieťaťa do materskej školy po prekonaní takéhoto ochorenia je možný len na základe predloženého potvrdenia od lekára
  • vyzdvihnúť si čo najskôr z materskej školy dieťa, ak dostane od učiteľa informáciu, že dieťa má teplotu, hnačku, zvracia, alebo sa vyskytlo u neho iné ochorenie či nevoľnosť.
  • s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa,
  • informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania. Ak zákonní zástupcovia nebudú materskú školu informovať o zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu riaditeľka materskej školy pristúpi k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy čl. III. ods. 2 školského poriadku alebo o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, čl. III. ods. 3 školského poriadku), ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu, že materská škola nieje schopná, vzhľadom na svoje podmienky ( personálne, priestorové, alebo materiálno – technické) poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia.
  • nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo
  • sledovať informácie pre rodičov zverejnené na nástenke v chodbe, šatniach tried a informačných letákoch materskej školy,
  • pravidelne uhrádzať príspevok za pobyt dieťaťa v Elokovanom pracovisku – Základnej školy s materskou školou Brvnište 417 v zmysle Uznesenia č. 56/2023 z rokovania Obecného zastupiteľstva Obce Brvnište zo dňa 18.9.2023 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách v súlade s § 28 ods. 3 školského zákona za pobyt dieťaťa v materskej škole.
  • zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo riaditeľky materskej školy,
  • zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy).
  • v prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa (odporúča sa vyžiadať od zákonných kontakty na viac osôb, ktoré by mohli v prípade tejto situácie prevziať dieťaťa); ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobné času zamestnancov;
  •  zákonný zástupca je povinný rešpektovať skutočosť, že službu konajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov, ani ho odovzdať inej osobe ako je zákonný zástupca alebo ním písomne splnomocnená osoba.
  • v prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný  Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
  • jednať a komunikovať s pedagogickými a ostatnými zamestnancami materskej školy v rámci spoločenských noriem a v súlade s dobrými mravmi,
  • zálezitosti súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťa riešiť interne, v materskej škole s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa, a podľa potreby s riaditeľkou
  • zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach, neznevažovať pedagogickú činnosť materskej školy, riadenie materskej školy a nepoškodzovať dobré meno materskej školy na verejnosti.
  • ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami, statusmi a komentármi na sociálnych sieťach znevažovať pedagogickú činnosť materskej školy, riadenie materskej školy a poškodzovať dobré meno materskej školy na verejnosti, materská škola bude postupovať v súlade s § 19 ods. 2 a 3 zákona č. 40/1964 Z.Z. ( Občiansky zákonník)

 

Napĺňanie práv a povinností zákonných zástupcov :

  • počas konania o rozvode a úprave výkonu práv a povinností zákonných zástupcov bude materská škola dbať o riadne napĺňanie práv a povinností zákonných zástupcov až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu práv a povinností zákonných zástupcov k dieťaťu (napr. že každý zákonný zástupca má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť),
  • pedagogickí zamestnanci materskej školy budú počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu práv a povinností zákonných zástupcov k dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa a že v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu alebo inému, relevantnému úradu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, a že obsah tohto písomného stanoviska neposkytnú ani jednému zákonnému zástupcovi,
  •  v prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami budú zamestnanci MŠ rešpektovať len rozhodnutie súdu alebo predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu k starostlivosti o dieťa, t. j. materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované,
  •  v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu do osobnej starostlivosti len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, poskytne informáciu o tom, že materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne so zákonným zástupcom, ktorý má dieťa v bežných veciach (napr. zabezpečenie krúžkovej činnosti atď.) zastupovať,
  •  zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, nemôže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa v priestoroch  materskej školy , ak tieto priestory  nie sú miestom, kde mimo súdom presne určeného dňa a času, obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentmi disponuje,
  •  priestory materskej školy môžu byť miestom styku s maloletým, avšak len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody.
  • výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi a  nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.

 

Pravidlá vzájomných vzťahov rodičov s pedagogickými a ďalšími zamestnancami materskej školy sú určené týmito princípmi:

  • vytvárať tvorivú atmosféru na udržiavanie dobrých medziľudských vzťahov
  • uplatňovať iniciatívu, vzájomnú pomoc a ochotu
  • presadzovať toleranciu, rešpektovanie a úctu
  • prejavovať otvorenosť, konštruktívnosť a asertívnosť pri riešení konfliktných, či sporných situácií

 

            Pedagogickí zamestnanci  majú okrem práv ustanovených osobitnými právnymi predpismi pri výkone precovnej činnosti práva, ktoré sú taxatívne vymedzené v § 3 zákona 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vzťahujú sa na nich povinnosti upravené v § 4 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z.z.

 

 

 

 

 

 

 

Článok 3

Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

 

  1. Identifikačné údaje prevádzkovateľa zariadenia pre deti a mládež

 

Názov zariadenia:

Základná škola s materskou školou, Brvnište 388

Adresa školy:

Právna forma:

Štatutárny orgán:

Kontakt:

E-mail:

IČO:

Zriaďovateľ:

Druh zariadenia:

 

 

 

 

Názov zariadenia:

 

Vedúci útvaru:

 

Kontakt:

 

Brvnište 388, 018 12 Brvnište

321 – Rozpočtová organizácia

Ing. Miroslava Bundzíková, riaditeľka školy

042 / 439 32 82

zsmsbrvniste@gmail.com

42285755

Obec Brvnište

Štátna základná škola s právnou subjektivitou, plnoorganizovaná, vyučovací jazyk slovenský

 

Organizačný útvar: materská škola

 

Elokované pracovisko – Materská škola, Brvnište 417, 01812 Brvnište

Mgr. Silvia Hatajčíková, zástupkyňa riaditeľky školy pre materskú školu

042 / 4393237

 

 

Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od  06.30 do 15.45 hodiny

Konzultačné hodiny zástupkyne pre MŠ :  po dohode so zákonnými zástupcami detí

Konzultácie pre rodičov v oblasti výchovy: podľa dohody s triednymi učiteľkami

 

Na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole prispieva rodič alebo iná osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť. Výška príspevku je stanovená v zmysle Uznesenia č. 56/2023 z rokovania Obecného zastupiteľstva Obce Brvnište zo dňa 18.9.2023 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách v súlade s § 28 ods. 6 školského zákona v nadväznosti na § 2 písm. c) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime, v platnom znení.

 

Mesačný príspevok 15.-€ za pobyt dieťaťa v MŠ sa uhrádza 10 až 20 dňa príslušného mesiaca do rúk zástupkyne riaditeľky pre materskú školu, ktorá prevzatie potvrdí vystavením potvrdenky o zaplatení. Ak daný termín vychádza na voľný deň,  termín sa posunie o deň neskôr. Za včasné vybratie príspevkov od rodičov zodpovedá  zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu.

 

Príspevok sa neuhrádza za dieťa:

  • ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
  • ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľke školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi,
  • ktoré je umiestnené v MŠ na základe rozhodnutia súdu,
  • ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom (vopred zaplatený príspevok sa v prípade potreby rieši kompenzáciou v nasledujúcom mesiaci),
  • ktoré nedochádzalo do MŠ v čase letných prázdnin alebo bola prerušená prevádzka MŠ zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi: v takýchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.

 

Z dôvodu neuhradenia príspevku za pobyt dieťaťa v Elokovanom pracovisku – Základnej školy s materskou školou Brvnište 417, v zmysle Uznesenia  č. 56/2023 z rokovania Obecného zastupiteľstva Obce Brvnište zo dňa 18.9.2023 môže riaditeľka po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.

 

 

Stravovanie v materskej škole:

 

Vedúca školskej jedálne :  Dagmar Pavlovičová

Telefonický kontakt:  0948 044 141

Konzultačné hodiny podľa predchádzajúceho dohovoru s vedúcou školskej jedálne.

 

Platba za stravné sa uhrádza mesiac vopred – najneskôr do 15. dňa kalendárneho mesiaca s uvedením mena, priezviska stravníka a triedy, ktorú  navštevuje.

Príspevok za stravovanie dieťaťa uhrádza rodič poštovou poukážkou alebo bankovým prevodom (IBAN školskej jedálne: SK7402000000001634893554). Príspevok, ktorý uhrádza zákonný zástupca dieťaťa, je určený vo výške nákladov na nákup potravín v nadväznosti na odporúčané výživové dávky - § 140 ods. 10 školského zákona a Vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky  č. 330/2009 Z. z. o zariadení školského stravovania.

 

Celodenná strava  - stravník – dieťa MŠ

 Desiata:            0,50.-€ 

       Obed:               1,20.- €       

       Olovrant:         0,40.- €

Stravná jednotka: 2,10.- €/deň

 

Prihlásiť sa a stravovanie alebo odhlásiť sa zo stravovania je potrebné najneskôr do 14.00 hod. v predchádzajúci pracovný deň.

Z dôvodu dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov pre školské stravovanie nie je možné odhlásiť stravu ráno v daný stravovací deň.

V prvý deň choroby dieťaťa je možné neodhlásenú stravu odobrať do vlastného obedára po telefonickom dohovore, ale v takomto prípade stravník uhrádza plnú výšku príspevku na stravovanie za jedlo.

Ďalšie dni neprítomnosti dieťaťa na výchovno-vzdelávacom procese v MŠ je potrebné dieťa zo stravovania včas odhlásiť.

Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.

 

  1. Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu

Riadenie a plánovanie predprimárneho vzdelávania

Materskú školu riadi zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu. Hlavnú pedagogickú dokumentáciu materskej školy tvorí Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a Školský vzdelávací program Včielka. V materskej škole pracujú pedagogické orgány riaditeľky – Pedagogická rada  zložená z pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa podieľajú pri príprave Školského vzdelávacieho programu a v oblasti výchovy a vzdelávania detí.

 

Výchovno – vzdelávací proces

zabezpečujú v triedach 4 učiteľky s plným pracovným úväzkom. Učiteľky plánujú výchovno-vzdelávaciu činnosť pre jednotlivé triedy, starostlivo sa na ňu pripravujú a vedú pedagogickú dokumentáciu. Za úplnosť a správnosť vedenia triednej dokumentácie zodpovedajú triedne učiteľky.

 

Na základe zabezpečenia jednotného pôsobenia učiteľky spolupracujú s rodičmi, využívajú osvedčené formy práce, usporiadanie dňa podľa denného poriadku. V komunikácii s rodičmi dodržiavajú spoločenské normy, jednajú v súlade s dobrými mravmi a dodržiavaním platnej legislatívy. Pri prechode činností uplatňujú voľnejšiu organizáciu s primeranou disciplínou. Po skončení práce nechávajú triedy v poriadku.

 

Učiteľky sú povinné dbať, aby hračky a pomôcky boli v bezpečnom stave, spĺňali funkciu estetickú, pedagogickú, funkčnú a bezpečnostnú. Menšie opravy vykonávajú hneď s pomocou detí, väčšie v spolupráci s rodičmi.

 

Trieda: Usilovné včielky – pohybové aktivity a hry detí v telocvični ZŠ s MŠ Brvnište. Pravidelné cvičenie každý týždeň v stredu počas školského roka. V prípade nepriaznivého počasia alebo iných prekážok rozhodne o cvičení v telocvični službukonajúca učiteľka.

 

Organizácia práce a zadelenie konkrétnych úloh

Každý zamestnanec sa riadi Školským poriadkom, Pracovným poriadkom, pracovnou náplňou. Zamestnanci sú oboznámení so svojimi povinnosťami, právami a ich zodpovednosťou pri nástupe do zamestnania. Každý je zodpovedný za svoj úsek práce a má pridelené úlohy. Nemôže svoje povinnosti prenášať na iných, zodpovedá za včasné a čo najlepšie plnenie svojich povinností.

 

Akékoľvek zmeny zamestnanec školy hlási zástupkyni riaditeľky pre materskú školu a vyžaduje jej vyjadrenie, alebo súhlas napr. výmena služby, návšteva lekára, náhradné voľno a pod. Zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu hlási akékoľvek zmeny riaditeľke základnej školy s materskou školou. Ihneď hlási riaditeľke pracovnú neschopnosť, jej predĺženie a ukončenie v záujme včasného zabezpečenia zastupovania zamestnanca.

 

  1. Organizácia tried a vekové zloženie detí

Prízemie -   1. Trieda:  2 - 6 ročné deti  

Poschodie – 2. Trieda: 2 – 6 ročné deti

 

  1. Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí

Prízemie -   1. trieda      06.30 – 15.45 hod.

Poschodie – 2 trieda      06.30 – 15.45 hod.

  1. Denný poriadok

Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku. Organizácia dňa a edukačnej činnosti pozostáva z denných činností, v ktorých sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy detí.

Denný poriadok je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenke v šatni príslušnej triedy.

Denný poriadok pre pedagogických zamestnancov je vyvesený na triedach.

Denný poriadok pre 1 triedu (príloha č.1) a 2 triedu j(príloha č. 2) e spracovaný v prílohe školského poriadku.

 

  1. Preberanie detí

Dieťa od rodičov preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie zákonnému zástupcovi (inej splnomocnenej osobe) alebo pedagógovi, ktorý ho v práci strieda. Zákonný zástupca privedie dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 hod. a prevezme ho zvyčajne po 14.00 hodine. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné, dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil činnosť ostatných detí.

Rodičia  sú zodpovední za to, že odovzdajú dieťa do materskej školy zdravé. Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do kolektívu.

 

Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže rodič písomne splnomocniť aj svoje ďalšie maloleté dieťa, nie však mladšie ako 10 rokov, alebo inú, pedagogickým zamestnancom, známu osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní na prebratie dieťaťa z materskej školy, musia byť uvedené v splnomocnení, ktoré platí vždy v príslušnom školskom roku.

 

  1. Organizácia v šatni

Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase od 6.30 hod. do 8.00 hod., od 11.45 hod. do 12.00 hod. a od 14.00 hod. do 15.45 hod. Pri prezliekaní a odkladaní vecí v šatni vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.  Za poriadok v šatni a estetickú úpravu šatne zodpovedá učiteľka  príslušnej triedy, za  poriadok, hygienu a uzamknutie vchodu určená prevádzková zamestnankyňa. Odporúča sa priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, deti musia mať bezpečnú obuv von i do triedy, 3 - 4 ročné deti potrebujú náhradné oblečenie, ktoré majú v skrinke. Náhradné oblečenie odporúčame aj pre 5 – 6 ročné deti.

 

  1. Organizácia v umyvárni

Každé dieťa má svoj uterák, hrebeň, označené svojou značkou. Deti majú svoju zubnú kefku a pohárik.

Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných  predpisov  zodpovedá  učiteľka  príslušnej  triedy.

 

 

 

  1. Organizácia pri jedle

V oboch triedach je zabezpečené celodenné stravovanie: desiata,  obed a olovrant.

Jedlo sa pripravuje v kuchyni v Základnej škole s materskou školou, Brvnište 388 a následne sa dováža do výdajnej školskej jedálne v materskej škole. Za dodávku jedla, jej kvalitu a predpísané množstvo zodpovedá vedúca školskej jedálne, za výdaj jedla, predpísané množstvo na osobu, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá pomocná kuchárka, ktorá  zabezpečuje aj pitný režim.

Za organizáciu a výchovno-vzdelávaciu činnosť pri jedle zodpovedajú učiteľky. Vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť. Deti 3 – 4 ročné  používajú pri jedle najmä lyžicu, deti 4 – 5 ročné aj vidličku,  deti 5 – 6 ročné  používajú kompletný príbor. Pri upevňovaní stravovacích návykov sa pri používaní príborov zohľadňujú individuálne osobitosti  a manuálna zručnosť jednotlivých detí, preto sa umožňuje používanie príboru aj mladším deťom. V priebehu dňa učiteľky dbajú na  dodržiavanie  pitného režimu detí.  Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa  K žiadosti prikladá doklad od lekára, na ktorom budú uvedené potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť. Nakoľko školská jedáleň nedokáže zabezpečiť diétne stravovanie pre takéto deti, stravu dieťaťu zabezpečí zákonný zástupca.

                            

 Časový harmonogram podávania jedla:

Desiata:      08.30 –  09.00  hod.    v 1. triede

                   08.45 –  09.00 hod      v 2. triede

                  

Obed:        11.30 – 12.00 hod. v 1. triede

                  11.45 – 12.00 hod  v 2 triede

                 

Olovrant:   14.00  – 14.30  hod.   v 1.triede

                   14.00 – 14.30 hod.    v 2 triede.

 

Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca deň vopred do 14.00h v Školskej jedálni Základnej školy s materskou školou Brvnište. Stravu treba odhlásiť telefonicky alebo osobne u vedúcej školskej jedálne, na tel. čísle: 0948044141. Ak sa tak nestane, uhrádza zákonný zástupca plnú stravnú jednotku. Ak zákonný zástupca dieťa včas neodhlási zo stravy, môže si obed za prvý deň prevziať do obedára.

 

  1. Pobyt detí vonku

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, v rámci školského dvora, alebo vychádzky. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí, výnimkou sú nepriaznivé klimatické podmienky – silný nárazový vietor, silný mráz, dážď (nie mrholenie). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2x počas dňa – v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách. Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne materskej školy. Pri príprave na pobyt vonku a návrate z pobytu v 1. triede pomáha upratovačka s obliekaním a vyzliekaním detí.

 

  1. Odpočinok

Počas popoludňajšieho odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí v čase minimálne 30 minút. Ak dieťa po tomto čase nezaspí, umožní dieťaťu v tichosti vykonávať inú tichú aktivitu tak, aby nerušilo ostatné deti.

V 1 triede pri vyzliekaní a hygiene detí pred odpočinkom pomáha učiteľke upratovačka.

V 1 triede pri obliekaní a hygiene detí po odpočinku pomáha učiteľke upratovačka.

 

  1. Organizácia ostatných aktivít

Predplavecký výcvik – 5-dňový, organizuje sa na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu na krytej plavárni v Považskej Bystrici, preprava je zabezpečovaná autobusom.

Výlet, exkurzia, návšteva, súťaž sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením akcie pedagogický zamestnanec poverený zástupkyňou pre materskú školu organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tomto vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby podpisom. Na výlety, exkurzie, návštevy sa použijú verejné dopravné prostriedky alebo objednaný autobus.

 

  1.  Organizácia počas školských prázdnin

Podmienkou prevádzky materskej školy počas všetkých školských prázdnin je minimálne 10 detí prihlásených zároveň na stravovanie v školskej jedálni. O prevádzke rozhoduje riaditeľ základnej školy s materskou školou po dohode so zriaďovateľom.V prípade, že poklesne počet detí navštevujúcich počas prázdnin materskú školu, riaditeľka školy rozhodne po dohode so zriaďovateľom o prerušení prevádzky z dôvodu nízkeho počtu detí.

 

V čase letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená z hygienických dôvodov najmenej na tri týždne. V tomto období podľa pokynov riaditeľky materskej školy vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí zamestnanci si podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku. Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka materskej školy oznamom  dva mesiace vopred.

 

  1. Úsporný režim chodu materskej školy

Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov a čerpania dovoleniek zamestnancov sa v prípade zníženej dochádzky detí do materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti, hlavne v zimných mesiacoch, riaditeľka základnej školy s materskou školou môže rozhodnúť o prerušení prevádzky materskej školy. Nadbytok zamestnancov v tomto prípade riaditeľka rieši udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.

 

  1.   Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
  • Študentky stredných a vysokých kôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky základnej školy s materskou školou.

Riaditeľka školy:

  • poučí študentky o BOZP na pracovisku, z čoho vypracuje písomný záznam s podpismi poučených, oboznámi so Školským poriadkom,
  • zaradí študentky do tried a pridelí  učiteľkám.
  1. Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v materskej škole

Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä:

- choroba,

- lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,

- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,

- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,

- mimoriadne udalosti v rodine alebo

- účasť dieťaťa na súťažiach.

V súlade s § 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z. a s novelou zákona 182/2023 Z. z. sa neprítomnosť maloletého dieťaťa ospravedlňuje nasledovne:

 

Neprítomnosť dieťaťa ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, ktorý slúži na ospravedlnenie neprítomnosti, ale je aj dokladom o tom, že dieťa je už zdravé.

 

  • Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu ochorenia trvá najviac sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia;

 

  • Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu ochorenia trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.

 

Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole 5 a viac dní a nie je choré, ide na dovolenku s rodičmi a pod., pri návrate dieťaťa do materskej školy zákonný zástupca predkladá písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (nesmie byť staršie ako jeden deň). Ak ide o dieťa , pre ktoré je predprimárne vzdelávanie v materskej škole povinné, požiada zákonný zástupca riaditeľku školy písomne  o uvoľnenie dieťaťa z vyučovania, pričom uvedie dôvody, pre ktoré takéto uvoľnenie žiada ( napr.z dôvodu rodinnej dovolenky )

 

Písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie, podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. predkladá zákonný zástupca materskej škole až po prijatí dieťaťa do materskej školy, a to:

  • pred prvým vstupom dieťaťa do materskej školy a
  • vždy po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole dlhšej ako päť kalendárnych dní.

Toto písomné vyhlásenie sa v praxi nazýva aj ako „vyhlásenie o bezinfekčnosti“.

Vyhlásenie o bezinfekčnosti podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. nesmie byť staršie ako jeden deň; môže mať podobu, ako je uvedené v prílohe č. 1 vyhlášky MZ SR č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia.

 

Článok 4

Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí

a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

 

Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:

 

  1. Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
  2. Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
  3. Realizovať ,,ranný filter.“
  4. Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
  5. Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou – pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze, pri drobnom poranení zaevidovať do zošita na to určeného meno a poranenie dieťaťa, použitie materiálu z lekárničky na ošetrenie. Pri úraze zabezpečí učiteľka prvú pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.

 

 

  1. Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v materskej škole umiestnené len dieťa, ktoré:
    • je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
    • neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
    • nemá nariadené karanténne opatrenie.

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje údaj o povinnom očkovaní, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým nástupom dieťaťa do MŠ.

Skutočnosti uvedené v druhom a treťom bode potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní. Neprítomnosť dieťaťa predškolského veku, ktoré trvá 7 a viac dní vyžaduje lekárske potvrdenie.

 

  1. Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa. Až do príchodu zákonného zástupcu, respektíve splnomocnenej osoby zabezpečí dozor pri dieťati pedagogickým alebo prevádzkovým zamestnancom.

 

  1. Počas pobytu vonku, ktorého súčasťou môže byť aj vychádzka zodpovedá 1 učiteľ MŠ a podľa potreby aj ďalší zamestnanec MŠ za najviac 21 detí triedy pre deti vo veku 2 – 6 rokov.

S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov sa uskutočňuje vychádzka detí vždy v prítomnosti dvoch zamestnancov. Z dôvodu bezpečnosti učiteľka nosí na vychádzku bezpečnostný terčík a deti majú oblečené reflexné vesty.

 

  1. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť zodpovedá lektor.

 

  1. Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
      1. na výletoch a exkurziách dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej splnomocnenej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona.
      2. na predplavecký výcvik najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca. 

 

  1. V triedach detí musí byť dodržiavaná teplota 20 - 22 °C, ak teplota klesne pod 18 °C,   treba vykurovať. Triedy sa vetrajú prievanom za neprítomnosti detí, ako aj vysávajú  koberce a prezlieka posteľná bielizeň.

 

  1.  Deti, ktoré sa pri činnosti znečistia umýva upratovačka prítomná na pracovisku.

 

  1.  Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi, za čo zodpovedá učiteľka.

 

  1. V priestoroch materskej školy a celom jej  areáli je zakázané fajčiť !

 

Článok 5

Podmienky zaobchádzania s majetkom

materskej školy

 

  1. Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonného zástupcu nebude požadovať, za úhradu alebo nápravu zodpovedá učiteľka.

 

  1. Vchody do budovy sú zaistené zámkami. Kľúče od budovy materskej školy vlastní zástupkyňa pre mš, triedne učiteľky, upratovačka, pomocná kuchárka, ktorí ich prevzatie od zástupkyne potvrdili podpisom. V priebehu prevádzky materskej školy  za uzamykanie budovy zodpovedá upratovačka. Po skončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne upratovačka.

 

  1. V dobe prerušenia prevádzky počas prázdnin kľúče od materskej školy má zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu a upratovačka, ktoré sú poverené riaditeľkou alebo zástupkyňou pridelenými činnosťami v materskej škole.

 

  1. Počas dlhodobej neprítomnosti – viac ako 14 dní, alebo pri ukončení pracovného pomeru, sú zamestnanci povinní odovzdať kľúče od MŠ zástupkyni riaditeľky materskej školy, ktorá prevzatie kľúčov potvrdí svojim podpisom.
  2. Vetranie miestností sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnanca  materskej školy. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná  prekontrolovať uzatvorenie okien

 

  1. Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľka  povinná  odložiť didaktickú techniku na vopred určené, uzamykateľné, miesto.

 

  1. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.

 

  1. Osobné veci si zamestnanci materskej školy  odkladajú na určené uzamykateľné miesto.

 

  1. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.

 

  1.  V budove materskej školy a celom školskom areáli je bez súhlasu riaditeľky, zástupkyne riaditeľky a sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.

 

Časť III.

Záverečné ustanovenia

 

Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:

  • zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  • novelou zákona 182/2023 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorým sa dopĺňajú a menia niektoré zákony,
  • vyhláškou
  • Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 541/2021 Z. z. o materskej škole
  • zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  • zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe  školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • s vyhláškou o materskej škole č. 541/2021 Z. z. o materskej škole účinnej od 1. januára 2022,
  • vyhláškou MŠ SR č. 330/2009 Z. z. o zariadení školského stravovania,
  • s uznesením č. 56/2023 z rokovania Obecného zastupiteľstva Obce Brvnište zo dňa 18.9. 2023 o schválení poplatku za pobyt dieťaťa v Elokovanom pracovisku – Základnej školy s materskou školou Brvnište 417 na školský rok 2023/2024;
  • s Prevádzkovým poriadkom Základnej školy s materskou školou Brvnište 388 schváleným RÚVZ v Považskej Bystrici dňa 13.1.2014.
  • s usmernením o prijímaní detí na predprimárne vzdelávanie v materských školách na školský rok 2023/2024 pod číslom 2023/76431:1-A2110.
  • s usmernením Vypracovanie školského poriadku v materskej škole, Bratislava jún 2023, schválené pod číslom 2023/10937:4-A2110.

 

Vnútorný poriadok školy je záväzným dokumentom pre všetkých zamestnancov školy, deti a zákonných zástupcov detí navštevujúcich materskú školu.

 

  • Porušovanie školského poriadku zamestnancami materskej školy sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny.

 

  • Pri opakovanom porušení Školského poriadku zákonným zástupcom dieťaťa riaditeľka rozhodne o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.

 

 

Derogačná klauzula:

Vydaním školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok.

 

 

 

 

 

 26.09. 2023 v Brvništi.

 

                                                                                                                    ______________

                                                                                                        Ing. Miroslava Bundzíková

                                                                                                               riaditeľka ZŠ s MŠ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základná škola s materskou školou, Brvnište 388, 01812 Brvnište

Organizačný útvar: materská škola

 

 

Príloha č.1

DENNÝ  PORIADOK

 

     Trieda:                    1. trieda –veková kategória: menej ako 2 - 6 ročné deti

     Školský rok:           2023/2024

     Triedna učiteľka:   Slavomíra Gabrišová

     Učiteľka:                 Bc. Simona  Šujdáková

     6.30  -   8.00

príchod detí do MŠ, ranný filter, privítanie

hry a činnosti podľa výberu detí, vzdelávacie aktivity, zdravotné cvičenia

     8.30  –  9.00

osobná hygiena, desiata

 

vzdelávacie aktivity

pobyt vonku

     11.30  – 12.00

činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie)

 

(osobná hygiena, odpočinok)

     14.00  – 14.30

zdravotné cvičenie, osobná hygiena, stravovanie (olovrant),

 

hry a činnosti podľa výberu detí – individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené;

jazykové chvíľky; vzdelávacie aktivity v triede alebo vonku; hodnotenie dňa

               -   15.45

odchod detí domov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základná škola s materskou školou, Brvnište 388, 01812 Brvnište

Organizačný útvar: materská škola

 

 

 

Príloha č. 2

DENNÝ  PORIADOK

 

     Trieda:                        2. trieda – veková kategória  2 – 6 ročné deti

     Školský rok:               2023/2024

     Triedna učiteľka:      Denisa  Lukáčová

     Učiteľka:                    Mgr. Silvia  Hatajčíková

    

     6.30  -   8.00

príchod detí do MŠ, ranný filter, privítanie

hry a činnosti podľa výberu detí, vzdelávacie aktivity, zdravotné cvičenia

     8.45  –  9.00

osobná hygiena, desiata

 

vzdelávacie aktivity

pobyt vonku

     11.45  – 12.00

činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie)

(osobná hygiena, odpočinok)

     14.00  – 14.30

zdravotné cvičenie, osobná hygiena, stravovanie (olovrant),

 

hry a činnosti podľa výberu detí – individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené;

jazykové chvíľky; vzdelávacie aktivity v triede alebo vonku; hodnotenie dňa

                 - 15.45

odchod detí domov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základná škola s materskou školou, Brvnište 388, 01812 Brvnište

Organizačný útvar: materská škola

 

 

VYHLÁSENIE O BEZPRÍZNAKOVOSTI

 

Vyhlasujem, že dieťa .................................................................................

 

bytom v ................................................................

 

neprejavuje príznaky akútneho ochorenia a že regionálny úrad verejného zdravotníctva ani lekár všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast menovanému dieťaťu nenariadil karanténne opatrenie (karanténu, zvýšený zdravotný dozor alebo lekársky dohľad). Nie je mi známe, že by dieťa, jeho rodičia alebo iné osoby, ktoré s ním žijú spoločne v domácnosti, prišli v priebehu ostatného mesiaca do styku s osobami, ktoré ochoreli na prenosné ochorenie (napr. hnačka, angína, vírusový zápal pečene, zápal mozgových blán, horúčkové ochorenie s vyrážkami). Som si vedomý(á) právnych následkov v prípade nepravdivého vyhlásenia, najmä som si vedomý(á), že by som sa dopustil(a) priestupku podľa § 56 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.“

 

V ........................................................ dňa ..........................................................

 

Titul, meno, priezvisko zákonného zástupcu:...............................................................

 

Adresa:.................................................................................................................

 

Tel. číslo:..............................................................................................................

 

Podpis:..................................................................................................................

 

[1]) Toto odporučenie môže byť aj súčasťou potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti.

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Brvnište 388
    Brvnište 388

Fotogaléria