Základná škola s materskou školou Brvnište 388
Organizačný útvar: materská škola
Dokument: |
ŠKOLSKÝ PORIADOK Elokovaného pracoviska Materská škola, Brvnište 417 |
Počet listov: |
22 |
V pedagogickej rade prerokovaný: |
30.08.2023 |
So ZRŠ prerokovaný: |
25.09.2023 |
S radou školy prerokovaný: |
25.09.2023 |
Platnosť od: |
26.09.2023 |
Vydáva: |
Ing. Miroslava Bundzíková, riaditeľka Základnej školy s materskou školou, Brvnište 388 |
Školský poriadok obsahuje:
Článok 2: Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Článok 3: Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Článok 4: Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Článok 5: Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
Časť I.
Úvodné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy vydáva riaditeľka Základnej školy s materskou školou, Brvnište 388, 018 12 Brvnište, po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“)
Školský poriadok je súčasťou povinnej pedagogickej dokumentácie školy v súlade s §11 ods.3 písmeno n) školského zákona. Je to vnútorný dokument školy, ktorý predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu detí, ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov materskej školy. Zohľadňuje špecifické podmienky Materskej školy, Brvnište 417 s prihliadnutím na požiadavky a potreby zákonných zástupcov a zriaďovateľa a je vypracovaný v súlade s princípmi sledovania najlepších záujmov detí a optimálneho rozvoja detí predškolského veku.
Školský poriadok je zverejnený na verejne prístupnom mieste na webovej stránke školy a v šatniach detí pri nástenke.
Časť II.
Článok 1
Prijímanie na predprimárne vzdelávanie,
predprimárne vzdelanie
Na predprimárne vzdelávanie v materských školách sa prijímajú deti podľa § 59 a 59a školského zákona.
Pri prijímaní detí do materskej školy sa musia dodržiavať princípy:
Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, a následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie.
Právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie podľa predpisov účinných od 1. septembra 2023 má na školský rok 2024/2025 len dieťa, ktoré dovŕši štyri roky veku do 31. augusta 2024. Právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie podľa predpisov účinných od 1. septembra 2023 na školský rok 2024/2025 sa uplatňuje podaním žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v čase od 1. mája 2024 do 31. mája 2024.
Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky. Z právnych predpisov nevyplýva možnosť prijatia dieťaťa mladšieho ako dva roky do materskej školy zaradenej v sieti, a to bez ohľadu na jej zriaďovateľa alebo právnu formu. V nadväznosti na skutočnosť, že dieťa od dvoch rokov veku možno prijať len výnimočne, riaditeľ materskej školy nesmie pri prijímaní uprednostniť deti mladšie ako tri roky pred prijatím starších detí.
Ostatné podmienky prijímania detí na predprimárne vzdelávanie:
Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie (ďalej len „žiadosť“).
Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia (ďalej len „zákonný zástupca“) spolu so žiadosťou predkladá aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa (ďalej len „potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti“).
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti nie je potvrdením o aktuálnom zdravotnom stave dieťaťa, ale je potvrdením o jeho zdravotnej spôsobilosti absolvovať predprimárne vzdelávanie:
Pre úspešné absolvovanie predprimárneho vzdelávania každého dieťaťa je nevyhnutné, aby potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti obsahovalo všetky dôležité skutočnosti o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré môžu mať vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa pri jeho predprimárnom vzdelávaní, ako aj vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia ostatných detí, ktoré sú vzdelávané v príslušnej materskej škole
Všeobecný lekár pre deti a dorast sa pri vydávaní potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti riadi podľa § 24 ods. 7 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“), v ktorom je ustanovené: „Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá rodičovi, poručníkovi, opatrovníkovi, fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorej bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu podľa osobitného predpisu alebo osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zverené do starostlivosti podľa osobitného predpisu, ošetrujúci lekár. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia.
Ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie potvrdené, že je dieťaťom so zdravotným znevýhodnením, zákonný zástupca k žiadosti predloží:
Z vyjadrenia príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, ako aj z odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast musí byť jednoznačné, či odporúčajú prijatie tohto dieťaťa:
Ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie potvrdené, že je dieťaťom s nadaním, zákonný zástupca k žiadosti priloží:
Za dieťa so ŠVVP môže riaditeľ materskej školy považovať len dieťa, ktoré má diagnostikou v zariadení poradenstva a prevencie určené ŠVVP.
Deťmi so ŠVVP sú deti:
Do materskej školy možno prijať aj deti so zdravotným znevýhodnením. Deti so zdravotným znevýhodnením sa zaraďujú do tried spolu s ostatnými deťmi alebo do samostatných tried pre deti so zdravotným znevýhodnením (špeciálne triedy). Deti so ŠVVP, ktoré nie sú deťmi so zdravotným znevýhodnením, sa zaraďujú do tried spolu s ostatnými deťmi.
Riaditeľ materskej školy vždy pred svojim rozhodnutím o prijatí dieťaťa so zdravotným znevýhodnením musí zvážiť, či má vytvorené vhodné podmienky (personálne, priestorové, materiálne atď.) na prijatie tohoto dieťaťa, a ak ich nemá či bude schopný tieto podmienky dodatočne, v spolupráci so zriaďovateľom, vytvoriť po prijatí takéhoto dieťaťa.
Maximálny počet zaradených detí so zdravotným znevýhodnením a detí s nadaním v jednej triede materskej školy sú dve.
O zaradení dieťaťa ako dieťaťa so zdravotným znevýhodnením rozhodne riaditeľ materskej školy:
O zaradení dieťaťa ako dieťaťa s nadaním rozhodne riaditeľ materskej školy:
S účinnosťou od 1. septembra 2023, ak je už dieťa prijaté na predprimárne vzdelávanie v niektorej materskej škole zaradenej v sieti, môže byť dieťa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prijaté prestupom do inej materskej školy zaradenej v sieti; prijatie prestupom sa vzťahuje na všetky deti bez výnimky, teda aj na deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.
Riaditeľ materskej školy, do ktorej požiada o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca, vydáva rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. Rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom nie je rozhodnutím o prijatí dieťaťa do materskej školy, lebo sa nerozhoduje o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie, ale o možnosti plniť predprimárne vzdelávanie v inej materskej škole, ktorú pre svoje dieťa vybral jeho zákonný zástupca.
Ak je dieťa do materskej školy prijaté prestupom:
K žiadosti o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca nepredkladá potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa; toto potvrdenie je súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa prijatého prestupom.
Ak sa prestupom prijíma dieťa so zdravotným znevýhodnením, k žiadosti o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca neprikladá vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast; tieto sú súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa so zdravotným znevýhodnením prijatého prestupom.
Ak sa prestupom prijíma dieťa s nadaním, k žiadosti o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca neprikladá vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie; toto vyjadrenie je súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa s nadaním prijatého prestupom.
Miesto a čas podávania žiadostí pre školský rok zverejní riaditeľka školy na webovom sídle školy, webovom sídle zriaďovateľa na budove materskej školy a inom dostupnom mieste. Riaditeľka spolu s miestom a termínom (Žiadosť sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája. Riaditeľ materskej školy po dohode so zriaďovateľom určí konkrétne miesto a konkrétny termín podávania žiadostí pre nasledujúci školský rok) zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy (po prerokovaní s pedagogickou radou).
Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie si zákonný zástupca môže stiahnuť na stránke Základnej školy s materskou školou, Brvnište 388 v sekcii Materská škola – Dokumenty na stiahnutie, alebo si ju prevezme v materskej škole a predloží ju riadne vypísanú, podpísanú oboma zákonnými zástupcami riaditeľke školy spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť:
Podľa § 59 ods. 6 školského zákona môže zákonný zástupca materskej škole doručiť žiadosť aj prostredníctvom:
Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy je limitované kapacitnými možnosťami materskej školy v nadväznosti na ustanovenie § 28 ods. 9 až 12 školského zákona.
Pri prijímaní detí do materskej školy riaditeľ materskej školy dodržiava prvom rade podmienky prijímania detí ustanovené v § 59 ods. 1 a 2 školského zákona, ktoré možno nazvať „zákonnými podmienkami“.
Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, výnimočne sa prijímajú deti od dovŕšenia dvoch rokov veku.
Okrem týchto podmienok, podľa § 59 ods. 2 školského zákona, riaditeľ materskej školy určí ostatné podmienky prijímania po dohode so zriaďovateľom a zverejní ich na verejne prístupnom mieste alebo na webovom sídle materskej školy, ak ho má zriadené.
Ostatné podmienky prijímania detí do materskej školy nesmú byť v rozpore s právnymi predpismi (napr. v rozpore so školským zákonom, s antidiskriminačným zákonom) a nesmú byť diskriminujúce a obmedzujúce práva dieťaťa alebo zákonných zástupcov..
Dieťa je do materskej školy prijaté len vtedy, ak riaditeľ materskej školy vydal rozhodnutie o:
Kompetenciu rozhodovať o prijímaní detí do materskej školy majú riaditelia materských škôl podľa § 5 ods. 14 písm. a) zákona č. 596/2003 Z. z. a to bez ohľadu na ich zriaďovateľa a právnu formu. Vzhľadom na to, že od 1. januára 2022 riaditelia všetkých materských škôl, bez ohľadu na ich zriaďovateľa, rozhodujú podľa Správneho poriadku, dieťa je „reálne“ prijaté na predprimárne vzdelávanie až po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o prijatí.
Ak sa dieťa prijíma k začiatku školského roka, o prijatí dieťaťa do materskej školy rozhodne riaditeľ každej materskej školy do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať. Písomné rozhodnutie o prijatí dieťaťa počas školského roka vydá riaditeľka do 30 dní od dňa podania žiadosti.
V závislosti od aktuálnych kapacitných možností konkrétnej materskej školy, riaditeľ materskej školy v rámci procesu prijímania dieťaťa do materskej školy rozhodne:
Rozhodnutie o prijatí dieťaťa do materskej školy alebo rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do materskej školy je vždy výsledkom konania o žiadosti zákonného zástupcu o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
Dieťa sa neprijíma do materskej školy opakovane každý školský rok. Prijatie dieťaťa platí až do času, kým nezačne plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, alebo pokým zákonný zástupca písomne neoznámi riaditeľovi materskej školy zanechanie vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, alebo dovtedy, kým riaditeľ materskej školy nerozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.
Riaditeľ materskej školy vo vzťahu k adaptačnému pobytu alebo diagnostickému pobytu s účinnosťou od 1. septembra 2023 môže vydať rozhodnutie o prijatí dieťaťa do materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z. s určením adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu.
V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky..
Ukončenie predprimárneho vzdelávania
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania (vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva).
Formy vzdelávania detí v materskej škole
Povinné predprimárne vzdelávanie
Plniť povinné predprimárne vzdelávanie musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):
Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.
Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok okrem prípadu uvedeného v § 28a ods. 3 školského zákona.
Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa na predprimárne vzdelávanie prijímajú prednostne. Ide o všeobecnú povinnosť ustanovenú školským zákonom.
Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt, teda v spádovej materskej škole, ktorú podľa § 8a zákona č. 596/2003 Z. z.: „Obec určí všeobecne záväzným nariadením spádovú materskú školu v zriaďovateľskej pôsobnosti obce pre deti s trvalým pobytom v obci, v ktorej plnia povinné predprimárne vzdelávanie.
Riaditeľ spádovej materskej školy na povinné predprimárne vzdelávanie zo zákona prednostne prijíma deti s trvalým pobytom v danej obci, v ktorej má konkrétna materská škola sídlo a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.
Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa na predprimárne vzdelávanie prijímajú prednostne. Ide o všeobecnú povinnosť ustanovenú školským zákonom.
Riaditeľ materskej školy podľa § 59 ods. 7 školského zákona do 15. júla zašle zoznam detí prijatých na povinné predprimárne vzdelávanie obci, v ktorej majú trvalý pobyt. Zoznam obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu prijatého dieťaťa.
Dieťa, ktoré bolo do materskej školy prijaté pred dovŕšením veku, od ktorého je pre neho predprimárne vzdelávanie povinné, sa plynulo stane dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie bez toho, aby jeho zákonný zástupca o to žiadal riaditeľa danej materskej školy – teda bez novej žiadosti a bez osobitného rozhodnutia
Skutočnosť, že dané dieťa od určitého školského roku plní povinné predprimárne vzdelávanie, sa vyznačí v osobnom spise dieťaťa
Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
Inštitút „pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania“ sa uplatní vo vzťahu k dieťaťu, u ktorého sa na základe záverov diagnostického vyšetrenia preukáže, že pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania bude na prospech jeho osobnostného rozvoja a rozvoja jeho kľúčových kompetencií, nevyhnutných na zvládnutie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.
Ak má materská škola pochybnosť o školskej spôsobilosti dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie, je žiaduce, aby spolupracovala so zákonnými zástupcami.
Podkladom pre rozhodnutie riaditeľa materskej školy vo veci pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania je podľa § 28a ods. 3 školského zákona vždy predloženie:
Po predložení uvedených súhlasov následne riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. vydá rozhodnutie o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania a uvedenú skutočnosť zaznamená aj v osobnom spise dieťaťa.
Ak pôjde o dieťa, ktoré v príslušnom školskom roku plní povinné predprimárne vzdelávanie v jednej materskej škole a jeho zákonný zástupca sa rozhodne, že ešte v priebehu školského roka (napr. v apríli alebo máji) požiada o jeho prijatie prestupom do inej materskej školy, a v materskej škole, do ktorej bude prijaté prestupom má dieťa zároveň od nasledujúceho školského roka aj pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania, takéto dieťa musí byť najskôr v priebehu príslušného školského roka do „novej“ materskej školy prijaté na základe žiadosti o prijatie prestupom. Zákonný zástupca už riaditeľovi tejto „novej“ materskej školy predloží aj:
Individuálne vzdelávanie sa chápe ako ekvivalent plnenia povinného predprimárneho vzdelávania realizovaného inštitucionalizovanou formou povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole zaradenej v sieti. Dieťa pri plnení povinného predprimárneho vzdelávania formou individuálneho vzdelávania neprestáva byť dieťaťom kmeňovej materskej školy.
Podľa § 28b ods. 2 školského zákona, formou individuálneho vzdelávania môže povinné predprimárne vzdelávanie plniť dieťa, ktorého:
Každé dieťa, ktorého zákonný zástupca písomne požiada o povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa, musí:
Ak pôjde o dieťa, ktorého zdravotný stav mu neumožňuje plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole a jeho zákonný zástupca požiada kmeňovú materskú školu, do ktorej je už dieťa prijaté, o povolenie individuálneho vzdelávania, prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast alebo odporúčanie zariadenia poradenstva a prevencie (keďže školský zákon používa slovo „alebo“, postačuje jeden z uvedených dokladov).
Predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa § 28b ods. 2 písm. a) školského zákona, teda „zo zdravotných dôvodov“, bude zabezpečovať kmeňová materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.
Ak pôjde o dieťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona (ktorého zákonný zástupca z vlastného rozhodnutia má záujem, aby dieťa plnilo povinné predprimárne vzdelávanie individuálnou formou), žiadosť zákonného zástupcu o povolenie individuálneho vzdelávania musí obsahovať:
a) meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu dieťaťa,
b) obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,
c) dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,
d) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie, a doklady o splnení kvalifikačných predpokladov podľa § 28b ods. 4 školského zákona,
e) ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie dieťaťa.
Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona znáša zákonný zástupca.
Predprimárne vzdelávanie tohto dieťaťa zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.
Kmeňová materská škola, podľa § 28b ods. 6 školského zákona, v spolupráci so zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia určí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) najneskôr do 31. augusta. Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný v čase a rozsahu určenom kmeňovou materskou školou zabezpečiť účasť dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole v priebehu mesiaca marec; kmeňová materská škola v tomto čase posúdi, či sa pri individuálnom vzdelávaní plní obsah individuálneho vzdelávania.
Pri posudzovaní plnenia obsahu individuálneho vzdelávania materská škola vychádza z obsahu individuálneho vzdelávania, ktorý danému dieťaťu určila.
Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona riaditeľ kmeňovej materskej školy zruší:
a) na žiadosť zákonného zástupcu,
b) na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa,
c) na základe návrhu hlavného školského inšpektora,
d) ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania alebo
e) ak zákonný zástupca nezabezpečí účasť dieťaťa na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole na účel posúdenia plnenia obsahu individuálneho vzdelávania.
V prípadoch uvedených v § 28b ods. 8 písm. c) až e) školského zákona sa konanie vo veci zrušenia individuálneho (predprimárneho) vzdelávania začína na podnet riaditeľa kmeňovej materskej školy.
Riaditeľ kmeňovej materskej školy rozhodne o zrušení rozhodnutia o povolení individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí dieťa do príslušnej triedy kmeňovej materskej školy.
Odvolanie proti rozhodnutiu o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok, teda rozhodnutie je vykonateľné aj v prípade podania opravného prostriedku.
Na všetky materské školy, bez rozdielu zriaďovateľa, sa v tejto veci vzťahuje 30-dňová lehota podľa § 28b ods. 9 školského zákona na vydanie rozhodnutia o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania od začatia konania.
Ak bude mať dieťa zrušené individuálne vzdelávanie z niektorého z dôvodov podľa § 28b ods. 8 školského zákona, bude bezodkladne, od nasledujúceho vyučovacieho dňa po dni, v ktorom bolo toto rozhodnutie doručené zaradené do príslušnej triedy kmeňovej materskej školy a začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne podľa § 59a ods. 5 školského zákona.
Zákonný zástupca, ak pôjde o dieťa, ktoré síce dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, avšak má nepriaznivý zdravotný stav, ktorý mu neumožňuje vzdelávať sa až do pominutia dôvodov, môže riaditeľ materskej školy rozhodnúť o oslobodení od povinnosti dochádzať do materskej školy, ak mu zákonný zástupca dieťaťa predloží:
Následne, po predložení žiadosti spolu s požadovanými písomnými súhlasmi podľa § 28a ods. 5 školského zákona riaditeľ materskej školy rozhodne podľa § 5 ods. 14 písm. e) zákona č. 596/2003 Z. z. o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie.
Dieťaťu, ktoré má vydané rozhodnutie o oslobodení od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie, sa neposkytuje žiadne vzdelávanie ani v materskej škole, ani individuálnym vzdelávaním, až do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu.
Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie povinného predprimárneho vzdelávania sa podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania), ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“).
Deťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie sa nepočítajú hodiny vynechávania predprimárneho vzdelávania, počítajú sa im dni neospravedlnenej neprítomnosti. Podľa toho, či je dieťa prijaté na poldennú alebo na celodennú výchovu a vzdelávanie je ten jeden deň rovnajúci sa minimálne štyrom hodinám (podľa § 59a ods. 5 školského zákona) alebo počtu hodín prevádzkového času danej materskej školy, ak ide o dieťa plniace povinné predprimárne vzdelávanie prijaté na celodennú výchovu a vzdelávanie.
Ak zákonný zástupca nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť túto skutočnosť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu zákonného zástupcu vrátane uvedenia konkrétneho prípadu, kedy zákonný zástupca dieťaťa zanedbal riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.)
Príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny rozhodne o uvoľnení osobitného príjemcu prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa ak oprávnená osoba (t. j. zákonný zástupca dieťaťa) dbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania nezaopatreného dieťaťa, najskôr však po uplynutí troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od určenia osobitného príjemcu.
Od 1. januára 2023 je účinné nové ustanovenie § 37 ods. 1 zákona č. 596/2003 Z. z., podľa ktorého:
„(1) Priestupku sa dopustí zákonný zástupca dieťaťa, ktorý
a) ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie,
b) zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku alebo
c) zanedbáva starostlivosť o povinné predprimárne vzdelávanie dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.
Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy môže vydať riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z.:
Ak nastanú dôvody, pre ktoré z rozhodnutia riaditeľa materskej školy bude potrebné na určité obdobie prerušiť dochádzku dieťaťa do materskej školy, tak riaditeľ materskej školy, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu na túto možnosť, vydá rozhodnutie o prerušení dochádzky daného dieťaťa v termíne od – do (uvedie konkrétne dátumy).
Rozhodnutie o prerušení dochádzky do materskej školy nemožno vydať, ak ide o dieťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie (ani na základe žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa, ani na základe podnetu riaditeľa materskej školy).
Počas perušenia dochádzky dieťaťa do materskej školy sa vytvára priestor na eliminovanie dôvodov, ktoré viedli k prerušeniu dochádzky, na absolvovanie indikovaných odborných vyšetrení, na ukončenie špeciálnopedagogickej diagnostiky atď.
Zákonný zástupca v dostatočnom časovom predstihu pred uplynutím termínu, dokedy má jeho dieťa prerušenú dochádzku, najneskôr dva týždne pred uplynutím času písomne oznámi riaditeľovi materskej školy, či jeho dieťa bude po uplynutí tohto času pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v materskej škole.
V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do materskej školy môže riaditeľ materskej školy na miesto dieťaťa, ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy, prijať iné dieťa na čas totožný s časom prerušenia dochádzky iného dieťaťa, uvedeným na rozhodnutí o prerušení jeho dochádzky do materskej školy. Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré bolo do materskej školy prijaté na čas počas prerušenia dochádzky iného dieťaťa, v prípade, ak má zákonný zástupca naďalej záujem o to, aby jeho dieťa navštevovalo materskú školu, má v dostatočnom časovom predstihu (najneskôr dva týždne pred uplynutím času, ktorý má uvedený v rozhodnutí o prijatí počas prerušenia dochádzky iného dieťaťa do materskej školy) podá novú žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy a spolu s ňou predložiť aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast, obsahujúce aj údaj o povinnom očkovaní.
Ak nejde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, zákonný zástupca dieťaťa sa môže rozhodnúť, že dieťa zanechá predprimárne vzdelávanie. Dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, nemôže zanechať predprimárne vzdelávanie.
Ak sa zákonný zástupca, či už z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov rozhodne, že jeho dieťa zanechá predprimárne vzdelávanie, musí túto skutočnosť oznámiť písomne riaditeľovi materskej školy. Odporúča sa, aby túto vec mala každá materská škola upravenú v školskom poriadku.
Dieťa prestane byť dieťaťom danej materskej školy dňom:
Ak zákonný zástupca neoznámi písomne riaditeľovi materskej školy zanechanie predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa a dieťa sa neospravedlnene nezúčastňuje na predprimárnom vzdelávaní, uplynutím 30. dňa od jeho poslednej účasti na predprimárnom vzdelávaní prestáva byť dieťaťom príslušnej materskej školy; o tejto skutočnosti urobí riaditeľ materskej školy záznam v osobnom spise a osobný spis dieťaťa uzavrie.
Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné ani v prípade, ak pôjde ide o dieťa, ktoré pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
Riaditeľ materskej školy rozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, až po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu.
Podľa § 28d ods. 6 školského zákona riaditeľ materskej školy môže rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, ak:
a) dieťa sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok,
b) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia nedodržiava podmienky predprimárneho vzdelávania dieťaťa určené školským poriadkom,
c) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
d) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia bezdôvodne odmietne s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa, alebo
e) predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí zariadenie poradenstva a prevencie, všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo alebo zubný lekár.
Adaptačný pobyt
Adaptačný pobyt sa vzťahuje najmä na deti, ktoré nemajú diagnostikou v zariadení poradenstva a prevencie určené ŠVVP, u ktorých je predpoklad, že by mohli mať problémy zadaptovať sa na úplne iné podmienky, než na aké sú zvyknuté z domu .
Aj počas adaptačného pobytu môže dieťa navštevovať materskú školu na celodennú výchovu a vzdelávanie, a to za predpokladu:
Podľa § 6 ods. 1 vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 541/2021 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 341/2023 Z. z. (ďalej len „vyhláška o materskej škole“): „Ak má dieťa určený adaptačný pobyt, zákonný zástupca ho privádza do materskej školy na čas dohodnutý s riaditeľom materskej školy. Ak je adaptácia dieťaťa úspešná, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom materskej školy pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Ak adaptácia dieťaťa, pre ktoré predprimárne vzdelávanie nie je povinné, nie je úspešná, riaditeľ materskej školy môže rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na vymedzený čas.“ Možnosť prerušenia dochádzky kvôli adaptačným problémom je možná, len ak nejde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
Predpokladom úspešného zvládnutia adaptačného pobytu je spolupráca zákonných zástupcov s pedagogickými zamestnancami materskej školy aj s odbornými zamestnancami materskej školy, ak v danej materskej škole pracujú, ale aj úzka spolupráca všetkých zamestnancov materskej školy navzájom.
Po úspešnom ukončení adaptačného pobytu začne dieťa navštevovať materskú školu pravidelne v dohodnutom čase, t. j. buď na celodennú výchovu a vzdelávanie alebo na poldennú výchovu a vzdelávanie (ako je uvedené v rozhodnutí).
Podľa § 59 ods. 8 školského zákona nesmie byť adaptačný pobyt dieťaťa dlhší ako tri mesiace; adaptačný pobyt nemožno predlžovať.
V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z., po predchádzajúcom písomnom upozornení na túto možnosť, rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, ale len ak nejde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.
Diagnostický pobyt
Diagnostický pobyt dieťaťa v „bežnej“ materskej škole podľa § 59 ods. 8 školského zákona nesmie byť dlhší ako tri mesiace. V materskej škole pre deti so ŠVVP môže diagnostický pobyt dieťaťa presiahnuť dobu tri mesiace, nesmie byť ale dlhší ako jeden rok .
Dĺžka diagnostického pobytu v „bežnej“ materskej škole, a to bez ohľadu na jej zriaďovateľa ako aj počet tried, je rovnaká.
Ak materská škola pri prijímaní vie, že prijíma dieťa so ŠVVP, odporúča sa, aby riaditeľ materskej školy prijal dieťa a určil mu diagnostický pobyt podľa § 5 ods. 14 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z.
Cieľom diagnostického pobytu je, aby sa zistilo, či sa u konkrétneho dieťaťa bude môcť výchova a vzdelávanie uskutočňovať inkluzívne v bežnej triede, alebo ako výchova a vzdelávanie v špeciálnej triede, resp. v špeciálnej materskej škole.
Článok 2
Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole,
pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Dieťa má právo na:
Dieťa je povinné:
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
Napĺňanie práv a povinností zákonných zástupcov :
Pravidlá vzájomných vzťahov rodičov s pedagogickými a ďalšími zamestnancami materskej školy sú určené týmito princípmi:
Pedagogickí zamestnanci majú okrem práv ustanovených osobitnými právnymi predpismi pri výkone precovnej činnosti práva, ktoré sú taxatívne vymedzené v § 3 zákona 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vzťahujú sa na nich povinnosti upravené v § 4 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z.z.
Článok 3
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Názov zariadenia: |
Základná škola s materskou školou, Brvnište 388 |
Adresa školy: Právna forma: Štatutárny orgán: Kontakt: E-mail: IČO: Zriaďovateľ: Druh zariadenia:
Názov zariadenia:
Vedúci útvaru:
Kontakt:
|
Brvnište 388, 018 12 Brvnište 321 – Rozpočtová organizácia Ing. Miroslava Bundzíková, riaditeľka školy 042 / 439 32 82 zsmsbrvniste@gmail.com 42285755 Obec Brvnište Štátna základná škola s právnou subjektivitou, plnoorganizovaná, vyučovací jazyk slovenský
Organizačný útvar: materská škola
Elokované pracovisko – Materská škola, Brvnište 417, 01812 Brvnište Mgr. Silvia Hatajčíková, zástupkyňa riaditeľky školy pre materskú školu 042 / 4393237 |
|
|
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 06.30 do 15.45 hodiny
Konzultačné hodiny zástupkyne pre MŠ : po dohode so zákonnými zástupcami detí
Konzultácie pre rodičov v oblasti výchovy: podľa dohody s triednymi učiteľkami
Na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole prispieva rodič alebo iná osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť. Výška príspevku je stanovená v zmysle Uznesenia č. 56/2023 z rokovania Obecného zastupiteľstva Obce Brvnište zo dňa 18.9.2023 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách v súlade s § 28 ods. 6 školského zákona v nadväznosti na § 2 písm. c) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime, v platnom znení.
Mesačný príspevok 15.-€ za pobyt dieťaťa v MŠ sa uhrádza 10 až 20 dňa príslušného mesiaca do rúk zástupkyne riaditeľky pre materskú školu, ktorá prevzatie potvrdí vystavením potvrdenky o zaplatení. Ak daný termín vychádza na voľný deň, termín sa posunie o deň neskôr. Za včasné vybratie príspevkov od rodičov zodpovedá zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu.
Príspevok sa neuhrádza za dieťa:
Z dôvodu neuhradenia príspevku za pobyt dieťaťa v Elokovanom pracovisku – Základnej školy s materskou školou Brvnište 417, v zmysle Uznesenia č. 56/2023 z rokovania Obecného zastupiteľstva Obce Brvnište zo dňa 18.9.2023 môže riaditeľka po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Stravovanie v materskej škole:
Vedúca školskej jedálne : Dagmar Pavlovičová
Telefonický kontakt: 0948 044 141
Konzultačné hodiny podľa predchádzajúceho dohovoru s vedúcou školskej jedálne.
Platba za stravné sa uhrádza mesiac vopred – najneskôr do 15. dňa kalendárneho mesiaca s uvedením mena, priezviska stravníka a triedy, ktorú navštevuje.
Príspevok za stravovanie dieťaťa uhrádza rodič poštovou poukážkou alebo bankovým prevodom (IBAN školskej jedálne: SK7402000000001634893554). Príspevok, ktorý uhrádza zákonný zástupca dieťaťa, je určený vo výške nákladov na nákup potravín v nadväznosti na odporúčané výživové dávky - § 140 ods. 10 školského zákona a Vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 330/2009 Z. z. o zariadení školského stravovania.
Celodenná strava - stravník – dieťa MŠ
Desiata: 0,50.-€
Obed: 1,20.- €
Olovrant: 0,40.- €
Stravná jednotka: 2,10.- €/deň
Prihlásiť sa a stravovanie alebo odhlásiť sa zo stravovania je potrebné najneskôr do 14.00 hod. v predchádzajúci pracovný deň.
Z dôvodu dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov pre školské stravovanie nie je možné odhlásiť stravu ráno v daný stravovací deň.
V prvý deň choroby dieťaťa je možné neodhlásenú stravu odobrať do vlastného obedára po telefonickom dohovore, ale v takomto prípade stravník uhrádza plnú výšku príspevku na stravovanie za jedlo.
Ďalšie dni neprítomnosti dieťaťa na výchovno-vzdelávacom procese v MŠ je potrebné dieťa zo stravovania včas odhlásiť.
Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.
Riadenie a plánovanie predprimárneho vzdelávania
Materskú školu riadi zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu. Hlavnú pedagogickú dokumentáciu materskej školy tvorí Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a Školský vzdelávací program Včielka. V materskej škole pracujú pedagogické orgány riaditeľky – Pedagogická rada zložená z pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa podieľajú pri príprave Školského vzdelávacieho programu a v oblasti výchovy a vzdelávania detí.
Výchovno – vzdelávací proces
zabezpečujú v triedach 4 učiteľky s plným pracovným úväzkom. Učiteľky plánujú výchovno-vzdelávaciu činnosť pre jednotlivé triedy, starostlivo sa na ňu pripravujú a vedú pedagogickú dokumentáciu. Za úplnosť a správnosť vedenia triednej dokumentácie zodpovedajú triedne učiteľky.
Na základe zabezpečenia jednotného pôsobenia učiteľky spolupracujú s rodičmi, využívajú osvedčené formy práce, usporiadanie dňa podľa denného poriadku. V komunikácii s rodičmi dodržiavajú spoločenské normy, jednajú v súlade s dobrými mravmi a dodržiavaním platnej legislatívy. Pri prechode činností uplatňujú voľnejšiu organizáciu s primeranou disciplínou. Po skončení práce nechávajú triedy v poriadku.
Učiteľky sú povinné dbať, aby hračky a pomôcky boli v bezpečnom stave, spĺňali funkciu estetickú, pedagogickú, funkčnú a bezpečnostnú. Menšie opravy vykonávajú hneď s pomocou detí, väčšie v spolupráci s rodičmi.
Trieda: Usilovné včielky – pohybové aktivity a hry detí v telocvični ZŠ s MŠ Brvnište. Pravidelné cvičenie každý týždeň v stredu počas školského roka. V prípade nepriaznivého počasia alebo iných prekážok rozhodne o cvičení v telocvični službukonajúca učiteľka.
Organizácia práce a zadelenie konkrétnych úloh
Každý zamestnanec sa riadi Školským poriadkom, Pracovným poriadkom, pracovnou náplňou. Zamestnanci sú oboznámení so svojimi povinnosťami, právami a ich zodpovednosťou pri nástupe do zamestnania. Každý je zodpovedný za svoj úsek práce a má pridelené úlohy. Nemôže svoje povinnosti prenášať na iných, zodpovedá za včasné a čo najlepšie plnenie svojich povinností.
Akékoľvek zmeny zamestnanec školy hlási zástupkyni riaditeľky pre materskú školu a vyžaduje jej vyjadrenie, alebo súhlas napr. výmena služby, návšteva lekára, náhradné voľno a pod. Zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu hlási akékoľvek zmeny riaditeľke základnej školy s materskou školou. Ihneď hlási riaditeľke pracovnú neschopnosť, jej predĺženie a ukončenie v záujme včasného zabezpečenia zastupovania zamestnanca.
Prízemie - 1. Trieda: 2 - 6 ročné deti
Poschodie – 2. Trieda: 2 – 6 ročné deti
Prízemie - 1. trieda 06.30 – 15.45 hod.
Poschodie – 2 trieda 06.30 – 15.45 hod.
Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku. Organizácia dňa a edukačnej činnosti pozostáva z denných činností, v ktorých sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy detí.
Denný poriadok je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenke v šatni príslušnej triedy.
Denný poriadok pre pedagogických zamestnancov je vyvesený na triedach.
Denný poriadok pre 1 triedu (príloha č.1) a 2 triedu j(príloha č. 2) e spracovaný v prílohe školského poriadku.
Dieťa od rodičov preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie zákonnému zástupcovi (inej splnomocnenej osobe) alebo pedagógovi, ktorý ho v práci strieda. Zákonný zástupca privedie dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 hod. a prevezme ho zvyčajne po 14.00 hodine. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné, dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil činnosť ostatných detí.
Rodičia sú zodpovední za to, že odovzdajú dieťa do materskej školy zdravé. Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do kolektívu.
Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže rodič písomne splnomocniť aj svoje ďalšie maloleté dieťa, nie však mladšie ako 10 rokov, alebo inú, pedagogickým zamestnancom, známu osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní na prebratie dieťaťa z materskej školy, musia byť uvedené v splnomocnení, ktoré platí vždy v príslušnom školskom roku.
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase od 6.30 hod. do 8.00 hod., od 11.45 hod. do 12.00 hod. a od 14.00 hod. do 15.45 hod. Pri prezliekaní a odkladaní vecí v šatni vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok v šatni a estetickú úpravu šatne zodpovedá učiteľka príslušnej triedy, za poriadok, hygienu a uzamknutie vchodu určená prevádzková zamestnankyňa. Odporúča sa priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, deti musia mať bezpečnú obuv von i do triedy, 3 - 4 ročné deti potrebujú náhradné oblečenie, ktoré majú v skrinke. Náhradné oblečenie odporúčame aj pre 5 – 6 ročné deti.
Každé dieťa má svoj uterák, hrebeň, označené svojou značkou. Deti majú svoju zubnú kefku a pohárik.
Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy.
V oboch triedach je zabezpečené celodenné stravovanie: desiata, obed a olovrant.
Jedlo sa pripravuje v kuchyni v Základnej škole s materskou školou, Brvnište 388 a následne sa dováža do výdajnej školskej jedálne v materskej škole. Za dodávku jedla, jej kvalitu a predpísané množstvo zodpovedá vedúca školskej jedálne, za výdaj jedla, predpísané množstvo na osobu, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá pomocná kuchárka, ktorá zabezpečuje aj pitný režim.
Za organizáciu a výchovno-vzdelávaciu činnosť pri jedle zodpovedajú učiteľky. Vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť. Deti 3 – 4 ročné používajú pri jedle najmä lyžicu, deti 4 – 5 ročné aj vidličku, deti 5 – 6 ročné používajú kompletný príbor. Pri upevňovaní stravovacích návykov sa pri používaní príborov zohľadňujú individuálne osobitosti a manuálna zručnosť jednotlivých detí, preto sa umožňuje používanie príboru aj mladším deťom. V priebehu dňa učiteľky dbajú na dodržiavanie pitného režimu detí. Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa K žiadosti prikladá doklad od lekára, na ktorom budú uvedené potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť. Nakoľko školská jedáleň nedokáže zabezpečiť diétne stravovanie pre takéto deti, stravu dieťaťu zabezpečí zákonný zástupca.
Časový harmonogram podávania jedla:
Desiata: 08.30 – 09.00 hod. v 1. triede
08.45 – 09.00 hod v 2. triede
Obed: 11.30 – 12.00 hod. v 1. triede
11.45 – 12.00 hod v 2 triede
Olovrant: 14.00 – 14.30 hod. v 1.triede
14.00 – 14.30 hod. v 2 triede.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca deň vopred do 14.00h v Školskej jedálni Základnej školy s materskou školou Brvnište. Stravu treba odhlásiť telefonicky alebo osobne u vedúcej školskej jedálne, na tel. čísle: 0948044141. Ak sa tak nestane, uhrádza zákonný zástupca plnú stravnú jednotku. Ak zákonný zástupca dieťa včas neodhlási zo stravy, môže si obed za prvý deň prevziať do obedára.
Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, v rámci školského dvora, alebo vychádzky. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí, výnimkou sú nepriaznivé klimatické podmienky – silný nárazový vietor, silný mráz, dážď (nie mrholenie). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2x počas dňa – v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách. Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne materskej školy. Pri príprave na pobyt vonku a návrate z pobytu v 1. triede pomáha upratovačka s obliekaním a vyzliekaním detí.
Počas popoludňajšieho odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí v čase minimálne 30 minút. Ak dieťa po tomto čase nezaspí, umožní dieťaťu v tichosti vykonávať inú tichú aktivitu tak, aby nerušilo ostatné deti.
V 1 triede pri vyzliekaní a hygiene detí pred odpočinkom pomáha učiteľke upratovačka.
V 1 triede pri obliekaní a hygiene detí po odpočinku pomáha učiteľke upratovačka.
Predplavecký výcvik – 5-dňový, organizuje sa na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu na krytej plavárni v Považskej Bystrici, preprava je zabezpečovaná autobusom.
Výlet, exkurzia, návšteva, súťaž sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením akcie pedagogický zamestnanec poverený zástupkyňou pre materskú školu organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tomto vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby podpisom. Na výlety, exkurzie, návštevy sa použijú verejné dopravné prostriedky alebo objednaný autobus.
Podmienkou prevádzky materskej školy počas všetkých školských prázdnin je minimálne 10 detí prihlásených zároveň na stravovanie v školskej jedálni. O prevádzke rozhoduje riaditeľ základnej školy s materskou školou po dohode so zriaďovateľom.V prípade, že poklesne počet detí navštevujúcich počas prázdnin materskú školu, riaditeľka školy rozhodne po dohode so zriaďovateľom o prerušení prevádzky z dôvodu nízkeho počtu detí.
V čase letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená z hygienických dôvodov najmenej na tri týždne. V tomto období podľa pokynov riaditeľky materskej školy vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí zamestnanci si podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku. Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka materskej školy oznamom dva mesiace vopred.
Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov a čerpania dovoleniek zamestnancov sa v prípade zníženej dochádzky detí do materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti, hlavne v zimných mesiacoch, riaditeľka základnej školy s materskou školou môže rozhodnúť o prerušení prevádzky materskej školy. Nadbytok zamestnancov v tomto prípade riaditeľka rieši udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.
Riaditeľka školy:
Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.
Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä:
- choroba,
- lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,
- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
- mimoriadne udalosti v rodine alebo
- účasť dieťaťa na súťažiach.
V súlade s § 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z. a s novelou zákona 182/2023 Z. z. sa neprítomnosť maloletého dieťaťa ospravedlňuje nasledovne:
Neprítomnosť dieťaťa ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, ktorý slúži na ospravedlnenie neprítomnosti, ale je aj dokladom o tom, že dieťa je už zdravé.
Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole 5 a viac dní a nie je choré, ide na dovolenku s rodičmi a pod., pri návrate dieťaťa do materskej školy zákonný zástupca predkladá písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (nesmie byť staršie ako jeden deň). Ak ide o dieťa , pre ktoré je predprimárne vzdelávanie v materskej škole povinné, požiada zákonný zástupca riaditeľku školy písomne o uvoľnenie dieťaťa z vyučovania, pričom uvedie dôvody, pre ktoré takéto uvoľnenie žiada ( napr.z dôvodu rodinnej dovolenky )
Písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie, podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. predkladá zákonný zástupca materskej škole až po prijatí dieťaťa do materskej školy, a to:
Toto písomné vyhlásenie sa v praxi nazýva aj ako „vyhlásenie o bezinfekčnosti“.
Vyhlásenie o bezinfekčnosti podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. nesmie byť staršie ako jeden deň; môže mať podobu, ako je uvedené v prílohe č. 1 vyhlášky MZ SR č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia.
Článok 4
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí
a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje údaj o povinnom očkovaní, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým nástupom dieťaťa do MŠ.
Skutočnosti uvedené v druhom a treťom bode potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní. Neprítomnosť dieťaťa predškolského veku, ktoré trvá 7 a viac dní vyžaduje lekárske potvrdenie.
S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov sa uskutočňuje vychádzka detí vždy v prítomnosti dvoch zamestnancov. Z dôvodu bezpečnosti učiteľka nosí na vychádzku bezpečnostný terčík a deti majú oblečené reflexné vesty.
Článok 5
Podmienky zaobchádzania s majetkom
materskej školy
Časť III.
Záverečné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:
Vnútorný poriadok školy je záväzným dokumentom pre všetkých zamestnancov školy, deti a zákonných zástupcov detí navštevujúcich materskú školu.
Derogačná klauzula:
Vydaním školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok.
26.09. 2023 v Brvništi.
______________
Ing. Miroslava Bundzíková
riaditeľka ZŠ s MŠ
Základná škola s materskou školou, Brvnište 388, 01812 Brvnište
Organizačný útvar: materská škola
Príloha č.1
DENNÝ PORIADOK
Trieda: 1. trieda –veková kategória: menej ako 2 - 6 ročné deti
Školský rok: 2023/2024
Triedna učiteľka: Slavomíra Gabrišová
Učiteľka: Bc. Simona Šujdáková
6.30 - 8.00 |
príchod detí do MŠ, ranný filter, privítanie hry a činnosti podľa výberu detí, vzdelávacie aktivity, zdravotné cvičenia |
8.30 – 9.00 |
osobná hygiena, desiata |
|
vzdelávacie aktivity pobyt vonku |
11.30 – 12.00 |
činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie) |
|
(osobná hygiena, odpočinok) |
14.00 – 14.30 |
zdravotné cvičenie, osobná hygiena, stravovanie (olovrant), |
|
hry a činnosti podľa výberu detí – individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené; jazykové chvíľky; vzdelávacie aktivity v triede alebo vonku; hodnotenie dňa |
- 15.45 |
odchod detí domov
|
Základná škola s materskou školou, Brvnište 388, 01812 Brvnište
Organizačný útvar: materská škola
Príloha č. 2
DENNÝ PORIADOK
Trieda: 2. trieda – veková kategória 2 – 6 ročné deti
Školský rok: 2023/2024
Triedna učiteľka: Denisa Lukáčová
Učiteľka: Mgr. Silvia Hatajčíková
6.30 - 8.00 |
príchod detí do MŠ, ranný filter, privítanie hry a činnosti podľa výberu detí, vzdelávacie aktivity, zdravotné cvičenia |
8.45 – 9.00 |
osobná hygiena, desiata |
|
vzdelávacie aktivity pobyt vonku |
11.45 – 12.00 |
činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie) (osobná hygiena, odpočinok) |
14.00 – 14.30 |
zdravotné cvičenie, osobná hygiena, stravovanie (olovrant), |
|
hry a činnosti podľa výberu detí – individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené; jazykové chvíľky; vzdelávacie aktivity v triede alebo vonku; hodnotenie dňa |
- 15.45 |
odchod detí domov
|
|
|
Základná škola s materskou školou, Brvnište 388, 01812 Brvnište
Organizačný útvar: materská škola
VYHLÁSENIE O BEZPRÍZNAKOVOSTI
„Vyhlasujem, že dieťa .................................................................................
bytom v ................................................................
neprejavuje príznaky akútneho ochorenia a že regionálny úrad verejného zdravotníctva ani lekár všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast menovanému dieťaťu nenariadil karanténne opatrenie (karanténu, zvýšený zdravotný dozor alebo lekársky dohľad). Nie je mi známe, že by dieťa, jeho rodičia alebo iné osoby, ktoré s ním žijú spoločne v domácnosti, prišli v priebehu ostatného mesiaca do styku s osobami, ktoré ochoreli na prenosné ochorenie (napr. hnačka, angína, vírusový zápal pečene, zápal mozgových blán, horúčkové ochorenie s vyrážkami). Som si vedomý(á) právnych následkov v prípade nepravdivého vyhlásenia, najmä som si vedomý(á), že by som sa dopustil(a) priestupku podľa § 56 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.“
V ........................................................ dňa ..........................................................
Titul, meno, priezvisko zákonného zástupcu:...............................................................
Adresa:.................................................................................................................
Tel. číslo:..............................................................................................................
Podpis:..................................................................................................................
[1]) Toto odporučenie môže byť aj súčasťou potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti.