Voľné pracovné miesta

Edujobs.sk - kompletná ponuka práce na našej škole

ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG ČO ZNAMENÁ INTEGRÁCIA PRE RODIČA? ŠKOLSKÁ INTEGRÁCIA ŽIAKOV INDIVIDUÁLNY VÝCHOVNO – VZDELÁVACÍ PROGRAM HODNOTENIE A KLASIFIKÁCIA ŽIAKOV SO ŠVVP ŠKOLSKÁ ZRELOSŤ/PRIPRAVENOSŤ DIEŤAŤA NA ŠKOLU

špeciálny pedagóg

ŠKOLSKÁ INTEGRÁCIA ŽIAKOV

ŠKOLSKÁ INTEGRÁCIA ŽIAKOV SO ŠPECIÁLNYMI VÝCHOVNO – VZDELÁVACÍMI POTREBAMI, SO ZDRAVOTNÝM ZNEVÝHODNENÍM 
 
ZÁKLADNÉ POJMY 
 
Školská integrácia – je výchova a vzdelávanie žiakov so ŠVVP v triedach škôl a školských zariadení určených pre žiakov bez špeciálnych výchovno – vzdelávacích potrieb (zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, §2 písm. s). Vysvetlenie: školskou integráciou sa v súčasnosti chápe iba individuálne začlenenie žiakov so ŠVVP do tried základnej školy pre žiakov bez špeciálnych výchovno – vzdelávacích potrieb. V minulosti formou integrácie bola aj výchova a vzdelávanie žiakov so ŠVVP v špeciálnych triedach základných škôl. 
Školská integrácia sa realizuje v školách podľa školského zákona okrem špeciálnych škôl a špeciálnych tried v základných školách. Žiak, ktorý je vzdelávaný formou školského začlenenia má vypracovaný individuálny vzdelávací program. Od 01. 09. 2011 – od účinnosti vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 224/2011 Z. z. o základnej škole – podľa §13 ods. 2 – počet integrovaných žiakov v triede ZŠ nie je obmedzený. 
 
ŽIAK SO ŠPECIÁLNYMI VÝCHOVNO – VZDELÁVACÍMI POTREBAMI 
 
Podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov: 
(§2, písm. i) je výchovno – vzdelávacou potrebou požiadavka na zabezpečenie podmienok, organizácia a realizácia výchovno – vzdelávacieho procesu spôsobom, ktorý primerane zodpovedá potrebám telesného, psychického a sociálneho vývinu detí alebo žiakov. (§2, písm. j) dieťaťom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami alebo žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami je dieťa alebo žiak, ktorý má zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované špeciálny výchovno – vzdelávacie potreby, okrem detí umiestnených do špeciálnych výchovných zariadení na základe rozhodnutia súdu. 
 
Do kategórie žiakov so ŠVVP patrí: 
 žiak so zdravotným znevýhodnením je žiak so zdravotným postihnutím, žiak chorý alebo zdravotne oslabený, žiak s vývinovými poruchami, žiak s poruchami správania. 
 žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia 
 žiak s nadaním 
 
Za žiaka so zdravotným znevýhodnením v základnej škole je možné považovať len takého žiaka, ktorému príslušné poradenské zariadenie po diagnostických vyšetreniach vydalo písomné vyjadrenie k školskému začleneniu. Písomné vyjadrenie k školskému začleneniu je súčasťou formulára Návrh na prijatie žiaka so ŠVVP do špeciálnej školy, do špeciálnej materskej školy, do základnej školy a do strednej školy. U žiaka, ktorého ťažkosti v učení, v správaní sú prechodného charakteru, poradenské zariadenie vydá pre školu len odborné odporúčanie, ktorého uplatnenie zabezpečí zlepšenie jeho psychosomatického stavu.
 
KOMPENZAČNÉ A ŠPECIÁLNE UČEBNÉ POMÔCKY PRE DETI A ŽIAKOV SO ŠPECIÁLNYMI VÝCHOVNO – VZDELÁVACÍMI POTREBAMI 
 
Kompenzačné pomôcky umožňujú žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami zlepšiť výkon žiak, umožniť im pohyb, dorozumievanie a uľahčiť učenie. Žiak so ŠVVP využíva kompenzačné pomôcky v závislosti od druha a stupňa zdravotného znevýhodnenia a preto nie každý žiak so ŠVVP potrebuje pri výchovno – vzdelávacej činnosti tieto pomôcky využívať. 
K pomôckam pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktoré využívajú vo výchovno – vzdelávacom procese na osvojenie vedomostí a zručnosti, a ktoré využívajú pri overovaní vedomostí patria: 
 
 upravené učebné materiály 
 špeciálne učebnice, pracovné zošity a listy 
 pomôcky v pracovni školského špeciálneho pedagóga ( kartičky, pracovné listy na fonematické uvedomovanie, pracovné listy na sluchovú diferenciáciu slova, gramatické prehľady a cvičenia, sluchové pexeso, pracovné listy na čítanie s porozumením, matematické pracovné listy a názorné pomôcky, iné.) 
 slovníky, pravidlá slovenského pravopisu, kalkulačka pre žiakov s vývinovou poruchou učenia – dyskalkúlia, tabuľky, vzorce, vzory príkladov a iné. 
 špeciálne upravené učebné texty (upravená veľkosť písma, zvýraznenie a členenie textu, iné) 
 
DOKUMENTÁCIA INDIVIDUÁLNE INTEGROVANÉHO ŽIAKA SO ŠVVP 
 
 Návrh na prijatie žiaka so ŠVVP do špeciálnej školy, do špeciálnej materskej školy, do materskej školy, do základnej školy a do strednej školy (schválený MŠ SR pod č. CD – 2008-17271/37405-1:914 dňa 24. Októbra 2008 s platnosťou od 1. Januára 2009 – 
ďalej len „návrh na prijatie“). Tento formulár sa pri zmene školy znovu nevyplňuje, škola, ktorá vzdeláva žiaka doposiaľ, uvedené tlačivo spolu s ďalšou osobnou dokumentáciou žiaka zašle škole, do ktorej bol žiak prijatý. 
 Správa zo psychologického a špeciálnopedagogického vyšetrenia vypracovaná v poradenskom zariadení musí obsahovať aj návrh na formu vzdelávania dieťaťa alebo žiak (vzdelávanie v špeciálnej triede, v špeciálnej škole, v školskej integrácii). 
 Správu z odborného vyšetrenia (podľa potreby, ako navrhnú špeciálni pedagógovia podľa príslušnej pédie) 
 Písomné vyjadrenie k školskému začleneniu (k školskej integrácií). Tlačivo D4 vyplní poradenské zariadenie. 
 Individuálny výchovno – vzdelávací program začleneného žiaka. 
 
 Rediagnostické vyšetrenie žiaka so zdravotným znevýhodnením sa vykonáva podľa potreby 
konkrétneho žiaka: 
 jeho frekvenciu s cieľom úprav odporúčaní pre výchovu, vzdelávanie a usmernenie vo vzťahu k jeho psychofyzickému vývinu navrhuje poradenské zariadenie. 
 môže požiadať aj škola alebo zákonný zástupca. 
 tiež školský inšpektor. 
 
Vypracovala: Mgr. Katarína Tomanová – školský špeciálny pedagóg 
 
Spracované podľa: 
 Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. 
 Pedagogicko – organizačné pokyny na školský rok 2012/2013 
 Školská integrácia žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami (ŠVVP) a vzdelávanie žiakov so ŠVVP v špeciálnych triedach ZŠ (Interný metodický materiál ŠŠI), Bratislava, 2012 
 PaedDr. Mojtová,K., PaedDr.Gelányiova, E.: Integrácia – áno či nie? Manažment školy v praxi, 9, 2011, s.1-4. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Brvnište 388
    Brvnište 388

Fotogaléria