Rodič je povinný vypísať žiadosť o integráciu na riaditeľstvo školy. K „Návrhu na prijatie žiaka so ŠVVP“ doloží potrebné dokumenty a to: odporúčanie od odborného lekára (D3), psychologickú a špeciálno - pedagogickú správu (D2, D1) a písomné vyjadrenie centra, poradenského zariadenia ku školskej integrácii (D4). Rodič v spolupráci s učiteľom vyplní základné osobné údaje žiaka a ostatné údaje o rodinnom prostredí.
Následne riaditeľ školy pozve zákonného zástupcu dieťaťa na integračnú komisiu, kde sa vypíše Záznam o prerokovaní návrhu na prijatie (časť E). Napokon by mal zákonný zástupca dieťaťa prijať od riaditeľa rozhodnutie o tom, či škola jeho dieťa integruje. Rodič, ktorého dieťa je vzdelávané formou školskej integrácie by mal spolupracovať s pedagógom (pravidelne sa informovať o vzdelávacích výsledkoch, prípadných ťažkostiach, byť nápomocný pri riešení problémov a iné), tiež so školským špeciálnym pedagógom alebo špeciálnym pedagógom v poradenskom zariadení, absolvovať pravidelne intervencie zamerané na odstránenie, zmiernenie ťažkostí vyplývajúcich z jeho diagnózy.
Ako rodič môže zlepšiť integráciu svojho dieťaťa:
• pravidelné konzultácie s pedagógom, rodič by sa mal stať akýmsi poradcom učiteľa.
• príprava na vyučovanie musí byť pravidelná a systematická. Pri domácej príprave rodič by nemal zabúdať na pochvalu, ocenenie za svoju prácu a výsledky.
• oceňte snahu pedagógov, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní dieťaťa, žiaka.
ČO ZNAMENÁ INTEGRÁCIA PRE ŽIAKA?
Pre žiaka to znamená pravidelnú prípravu na vyučovanie. Systematickú spoluprácu so školským špeciálnym pedagógom alebo špeciálnym pedagógom v poradenskom zariadení, vypracovávanie cvičení na zlepšenie ťažkostí vyplývajúcich z diagnózy.
ČO ZNAMENÁ INTEGRÁCIA PRE PEDAGÓGA?
Pedagóg býva zväčša zodpovedný za vyplnenie Návrhu na prijatie žiaka so ŠVVP. Triedny učiteľ vypĺňa najmä – osobný list žiaka (časť H), výsledky vstupného pedagogického pozorovania (časť I) a v prípade potreby v spolupráci s poradenským zariadením záznam o prehodnotení návrhu na prijatie žiaka (časť F). Triedny učiteľ vypracuje žiakovi individuálny výchovno – vzdelávací program. Pedagóg tiež zaraďuje žiaka so ŠVVP do skupiny, celoslovenské testovanie 9 (monitor). Spolupracuje so školským špeciálnym pedagógom alebo špeciálnym pedagógom v poradenskom zariadení.