Digitálna knižnica a digitálny archív – tak sa volalo podujatie, ktoré sme pripravili pri príležitosti tohto dňa 27. októbra 2014. A prečo ten dôraz na slovíčko „digitálna“?
Pre knihovníkov totiž digitalizácia znamená nové možnosti v oblasti ochrany, uchovania a dlhodobej archivácie, ale aj nové možnosti sprístupňovania informácií. Tieto informácie sú uložené v digitálnej podobe a sú dostupné prostredníctvom siete - INTERNETU. Kedysi len vízia, ktorá sa dnes stáva skutočnosťou.
Ako prebieha digitalizácia Slovenskej národnej knižnice v Martine? Čo všetko sa musí urobiť, aby sa diela zdigitalizovali? Odpovede na tieto otázky našli žiaci v prezentácii Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorá je súčasťou projektu DIKDA Slovenskej národnej knižnice v Martine.
Takto, teoreticky podkutí vedomosťami, sa jednotlivé triedy pustili do praktickej činnosti – do pátrania prostredníctvom tabletov aj interaktívnej tabule na stránke www.dikda.eu. Súdržnosť a kolegialita sa stali základnými prioritami ich práce. Veď spracovať jednotlivé zadania nebolo vôbec jednoduché. Členovia triedneho kolektívu si rozdelili medzi sebou prácu na zadanú tému. Vybrané informácie potom spoločne zachytili na plagáte. Takto vznikla obrovská mapa informácií, ktoré si mohli prečítať aj tí, ktorí danú problematiku neštudovali. Výtvory aj informácie boli rozmanité.
26. september je z iniciatívy Rady Európy od roku 2001 oslavovaný ako Európsky deň jazykov (EDJ). Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Pri príležitosti EDJ sa koná celá škála rôznych podujatí. Aj u nás v tento deň boli hodiny cudzích jazykov netradičné. Žiaci od 4. po 9. ročník boli zapojení do rozličných aktivít. Tí mladší spoznávali jazyky v Európe, cez pozdravy, hry, audio nahrávky a tvorbu plagátov. Starší žiaci absolvovali súťažný jazykový kvíz. Víťazi boli odmenení sladkou odmenou. Všetci sme sa zabavili, ale najmä obohatili o veľa užitočných vedomostí zo sveta jazykov.
Aj v dnešnej dobe sa nájdu takí, ktorí urobia niečo pre druhých, pre svoje okolie len tak, bez nároku na odmenu. Urobia tak preto, lebo je to správne. Lucka Hrnčíková, Anička Balušíková, Mirko Mišúr, Aďo Pavlík (7. roč.) – to sú mená žiakov našej školy, ktorí neváhali a zachránili korytnačku, ktorú niekto vyhodil na ulicu.
Myslíme si, že o takýchto činoch by mali vedieť aj ostatní. Aj preto sme príbeh záchrany korytnačky opísali a zaslali do celoslovenského kola projektu Detský čin roka. Neboli sme jediní. Porotcovia mali pri výbere nominovaných príbehov v siedmich kategóriách náročnú úlohu. Dostali správy o 6 191 skutkoch detí i detských kolektívov. Vybrali najlepších 35. A naši záchrancovia sú medzi nimi – v kategórii Pomoc prírode – list C. Patrí im veľká gratulácia a poďakovanie!
Súťaž však pokračuje ďalej. Z piatich príbehov v tejto kategórii získa ocenenie Detský čin roka 2014 ten, ktorý dostane najviac hlasov od detskej poroty. Preto vyzývame všetkých našich priaznivcov, aby hlasovaním podporili našich záchrancov. Hlasovacie lístky zasielajte najneskôr do 28. novembra 2014. Hlasovať môžete aj na www.detskycin.sk
Lucka takto opísala celý príbeh:
Jedného slnečného augusta som išla von. Pred naším domom som zazrela uja s fúrikom. Vtom čosi zahrkotalo. Ujo sa zohol a zo zeme zdvihol korytnačku. Dal mi ju do rúk a povedal: „Ak chceš, nechaj si ju“. Išla som za tatom, či jej môžem spraviť na záhrade ohradu. Dovolil, a tak sme ju spolu zhotovili. No necítila sa tam dobre. Bola dosť veľká a mala tam málo miesta. Začali sme zháňať majiteľa, ale nikto sa neozýval. Vo zverimexe ju nechceli, lebo nemali vhodné akvárium. Zavolala som kamarátke Aničke a kamarátom Aďovi a Mirovi. Dohodli sme sa, že jej na jednom pozemku spravíme väčšiu ohradu. Do ohrady sme vyhĺbili aj jazierko. Každý deň sme ju chodili kŕmiť. Zo začiatku jej chutili ryby. Neskôr sa ich prejedla, tak sme ju kŕmili granulami. Blížila sa jeseň a s ňou chladnejšie počasie. Rozmýšľali sme, čo bude s našou korytnačkou. Vonku už byť nemôže. Našťastie sme stretli pani učiteľku Hluškovú. Tá navrhla, aby sme ju ubytovali v škole do svojej triedy. Pani učiteľka Bundzíková zohnala akvárium, štrk, piesok. Odvtedy sa o našu Bleskovku staráme každý deň počas krúžku. Čistíme jej akvárium, kŕmime ju. Často sme ju nechávali, aby si voľne pobehala po zemi. Je veľmi rýchla a pohyblivá, podľa toho sme ju aj pomenovali Bleskovka. Počas zimy si ju zobrala pani učiteľka domov, aby sa mohla venovať zimnému spánku. Dlho sme to však bez nej nevydržali. Po niekoľkých týždňoch sa vrátila opäť do školy. Našli sme jej pokojnejší kútik na chodbe. Takto sme opäť spolu prežívali nezabudnuteľné chvíle.
S príchodom jari sme pokračovali v našom úsilí zlepšiť kamarátke príbytok. Mirko zohnal preglejku a s chlapcami sa pustili do stavby novej ohrady. S dievčatami sme ju ozdobili maľbami s morským motívom. Pribudla aj nová menovka: ETELKA. Takto sme oficiálne pokrstili našu kamarátku - korytnačku. Pani učiteľka namiesto akvária doniesla bazénik. Etelka sa môže voľne pohybovať vo vyhradenom priestranstve aj v bazéne.
Počas každej voľnej chvíli sme pri nej. Uisťujeme sa, či má všetko, čo potrebuje a nič jej nechýba.
Aktualizovali sme modul časopis Okienko
Už po štvrtý krát sa zúčastňujeme európskej súťaže "Na bicykli bezpečne" a aj tento rok nám to ide veľmi dobre. Pod vedením pani riaditeľky Mgr. Adriany Šterdasovej naši žiaci Anička Balušíková, Monika Hrnčíková, Lukáš Kaniak a Sebastián Maríkovec dosiahli na krajskej súťaži "Na bicykli bezpečne" vynikajúci úspech - 1. miesto a samozrejme postup na Majstrovstvá Slovenska.Všetkým veľká gratulácia, ste super,ste najlepší!
Londýn všetkým vrelo odporúčame. Nech vás motivujú fotografie z našej galérie.
Našou prioritnou témou bolo separovanie odpadu a starostlivosti o životné prostredie. Vrámci týchto aktivít sme pri príležitosti Dňa vody vyčistili časť rieky Papradnianky v obciach Jasenica, Stupné, Brvnište.
Na súťaži sme zároveň predávali výrobky vyrobené žiakmi našej školy. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať rodičom ktorí pomohli pri zabezpečení materiálu, a tiež všetkým žiakom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na príprave Ekojarmoku.
Deň narcisov sa už tradične koná v apríli každého roka. Jeho symbolom je žltý narcis – kvietok jari a nádeje.
Naša škola sa opäť aktívne zapojila do realizácie zbierky Ligy proti rakovine - Deň narcisov. V piatok 11. apríla 2014.
V uliciach obcí Jasenica, Stupné a Brvnište sa vyzberalo spolu: 981,41 Eur.
Brvnište 333,59 Eur , Stupné 220,55 Eur, Jasenica 427,27 Eur.
ZŠ s MŠ Brvnište ďakuje v mene Ligy proti rakovine všetkým ,ktorí pochopili, že celý život je v našich rukách, ale občas potrebujeme cítiť pomocnú ruku iných a občas ju môžeme podať...
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli na dobrú a záslužnú vec.
V ďaka malému projektu, ktorý sme realizovali prostrednítvom projektu Komprax cez IUVENTU sa nám podarilo rozbehnúť na škole školské rádio. Vysielací čas sme stanovili na piatok a zatiaľ to vyzerá tak, že to bude každý piatok počas prestávok. Veľmi sa z toho tešíme a natŕčame ušká, čo nového zas budeme počuť :)
Dostali sme pozvanie na IV. Minibasketbalové hry sa budú konať v telocvični Základnej školy Rozkvet, dňa 28. 04. 2013 (pondelok) so začiatkom o 14.30 h. Bez ohľadu na výsledok hier, všetci zúčastnení žiaci i doprevádzajúci pedagóg dostanú odmenu (dres, darčekové predmety, sladkosti, ...). Už teraz sa veľmi tešíme!
2. apríla sme si pripomenuli 209. výročie narodenia Hansa Christiana Andersena. Na počesť tohto najslávnejšieho rozprávkara sme pre žiakov 5. ročníka zorganizovali za výdatnej pomoci dievčat 7. a 8. ročníka prvú Rozprávkovú noc s Andersenom v našej škole.
Do Krajiny zázrakov a kúziel vstúpili žiaci 4. apríla 2014 popoludní. Okrem iného sa stretli aj so „samotným Andersenom“, ktorý im porozprával o svojom neľahkom živote. Aj napriek tomu ale o ňom povedal: „Môj život je krásna rozprávka, bohatá a plná blaženosti.“
O svojom hereckom talente nás presvedčili malí herci 5., 6. a 7. ročníka v rozprávke Ako sa Janík s Muromarom pasoval a dievčatá 5. ročníka v rozprávke Krása nevídaná. V netradičných športoch si mohli všetci vyskúšať svoje sily, vyhrať sladké odmeny a najmä, rozhýbať celé telo. Veď ich čakala dlhá rozprávková cesta. Vyzbrojení baterkami sa smelo vydali prekonávať prekážky, ktoré im vošli do cesty. Za pomoci čarovných rozprávkových predmetov (paličky, orieškov, neviditeľného plášťa, sedemmíľových čižiem...) sa im podarilo rozlúštiť, kto je najväčším kúzelníkom sveta. „No predsa SPISOVATEĽ!“ S týmto slovom prichádzali dievčatá a chlapci do cieľového stanovišťa.
Počas zaslúženého oddychu im pani učiteľky Briestenská a Hlušková čítali Andersenove rozprávky.
Čas plynul veľmi rýchlo a znenazdajky tu bola večierka. Rozložili sa tatamy a spacáky v telocvični, deti sa obliekli do pyžama. No spať sa im akosi nechcelo. Trochu si ešte povyvádzali na pyžamovej párty. Ráno 5. apríla ako-tak vstali a vypočuli si ďalšie rozprávky a zahrali sa. Potom už ich putovanie viedlo domov.
Na netradičnú hodinu literatúry 27. marca 2014 prišiel medzi piatakov regionálny spisovateľ PaedDr. Gejza Sádecký, CSc. Tento autor viacerých diel, čerpajúcich námet z histórie nášho regiónu – Muzika spod zeme, Povesti Trenčianskeho kraja, Panna z morského oka, Barborka z Rajeckého hradu, Ruže Rafaela Podmanického, Povesti z Čičmian či Osem storočí rodu Sádecký, očaril žiakov svojím pútavým rozprávaním. Deti sa dozvedeli, ako a prečo sa stal spisovateľom a tiež, že popri písaní sa venuje aj heraldike, poľovníctvu, výtvarnému umeniu a vlastní zbierku viac ako 80 000 tisíc vtipov. Pán Sádecký trpezlivo odpovedal na množstvo zvedavých otázok žiakov. Porozprával aj o svojich tvorivých plánoch v najbližšej budúcnosti. Dokonca prečítal svoju novú povesť o Vígľašskom hrade, ktorá ešte nebola nikde uverejnená, a teda sme ju počuli ako prví.
21.3.2014 v dopoludňajších hodinách vyrazilo 30 žiakov 7. a 8. ročníka so svojimi pani učiteľkami do Žiliny. Všetci sa tešili na bigbítovú úpravu klasického muzikálu „Maľované na skle“, v ktorom Jánošíka hrá frontman skupiny Arzén Jaroslav Gažo, známy z našich výchovných koncertov. Dievčatá, chlapcov aj pani učiteľky táto úprava „dostala“. Vynikajúce spevácke výkony zazneli aj v podaní Barbory Švidraňovej v úlohe Smrti, ktorú poznáme z televíznych seriálov. Pod taktovkou režiséra Antona Šulíka balada o našom národnom hrdinovi nezaostala za kultovým muzikálom. Plná sála žiakov a učiteľov to svojím potleskom len potvrdila.
Dňa 18.3.2014 sa konalo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín. V prednese poézie porotu najviac zaujali Janko Chovančík (2.), Majka Koláriková (4.). Pekne prednášali aj dievčatá Emka Belejová (3. B) a Tamarka Pozníková (3. A).
V prednese prózy patrili k najlepším Vikina Hanajíková (4.) a Alenka Labudíková (8. A). Miško Polomík (5.) a Lenka Šterdasová (6.) si tiež zaslúžia pochvalu.
Do okresného kola pôjdu reprezentovať našu školu Majka Koláriková a Vikina Hanajíková.
Želáme im veľa úspechov!
Zapojili sme sa do národného projektu Zvyšovania kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania.