Na jedného z najobľúbenejších svätcov, Mikuláša, si spomíname 6. decembra, keď si deti kladú do okna vyčistené čižmičky, aby v nich ráno našli sladkosti a iné dobroty. Našu školu navštívil Mikuláš v utorok 6. decembra. Keďže Mikuláš vedel, že máme na škole samé dobré detičky, zobral si na pomoc iba jedného čerta ale troch anjelov. Deti mu spríjemnili pobyt na našej škole pesničkami a básničkami, za ktoré od neho dostali sladkú odmenu. Mikuláša sme poprosili, aby poroznášal „Mikulášsku poštu“ - darčeky, ktorými žiaci i učitelia chceli potešiť svojich priateľov.
Pondelok, 28.11. 2016, sa štvrtáci, piataci a deviataci prvé tri hodiny neučili. Prečo?
Bol to deň, kedy za aktívne zapojili do vybraných programov, ktoré ponúka Centrum pedagogického-psychologicého poradenstva a prevencie v Považskej Bystrici.
Pre štvrtákov a piatakov boli pripravené skupinové programy, zamerané na rozvoj sociálnych kompetencií. Pomocou zážitkových aktivít a diskusie, sa mohli naši žiaci viac dozvedieť nielen, ako sa správať a reagovať v rôznych rizikových situáciách, ale i ako sa správne učiť a pripravovať na vyučovanie.
Keďže voľba budúceho povolania je dôležitým krokom v živote mladého človeka, tak naši najstarší žiaci, deviataci, celý ten čas strávili v počítačovej učebni, kde vypĺňali dotazník, zameraný na profesijnú orientáciu – Proforient COMDI. S cieľom, čo najlepšie odpovedať na otázku: „Na aké povolanie sa najviac hodím?“
Bol to príjemne a užitočne strávený čas, za ktorý ďakujeme zamstnancom CPPPaP v Považskej Bystrici.
Viac foto v galérii.
Dňa 21. 11. 2016 uskutočnili pracovníci Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, v spolupráci so Združením hradu Bystrica vzdelávanie z regionálnej problematiky v Základnej škole v Brvništi.
Prvý stupeň žiakov sa oboznámil s tradičnou ľudovou kultúrou Slovenska, ako aj s prehľadom fauny nášho okresu. Pre druhý stupeň bola pripravená prednáška o hrade Bystrica.
Etnologička múzea dr. Petronela Rágulová oboznámila deti s dejinným vývojom severozápadného Slovenska, kde sa nachádza aj obec Brvnište. V priebehu 15.-17. storočia prichádzali na naše územie cudzie etniká z Rumunska a Ukrajiny – bola to tzv. valašská kolonizácia. Valasi sa živili ako pastieri, drevorubači a ochrancovia uhorskej hranice. Ich spôsob života, úzko spojený s prírodou, mal veľký vplyv na formovanie charakteristických čŕt tradičnej kultúry Slovákov v pohraničných oblastiach. Žiaci sa oboznámili s bývaním predkov, ich obliekaním stravou, remeslami, ale aj rôznymi zvykoslovnými tradíciami.
Zoológ múzea Ing. Tomáš Žilinčík oboznámil žiakov prostredníctvom powerpointovej prezentácie s Faunou okresu Považská Bystrica. Predstavil deťom hlavných predstaviteľov hmyzu, plazov, obojživelníkov, vtákov a cicavcov regiónu. Zameral sa na rôzne zaujímavosti tykajúce sa ich života. Žiakov téma zaujala - živo a spontánne sa zapájali do diskusie. Pre deti najlákavejšou časťou programu bola možnosť dotknúť sa živej užovky červenej .
Člen Združenia hradu Bystrica p. Miroslav Tichý predstavil žiakom hrad Bystrica ako starobylú architektonickú dominantu, nachádzajúcu sa v blízkom okolí Považskej Bystrice. Leží vo výške takmer 500 m.n.m. Počiatky osídlenia spomenutého územia pri hrade siahajú do obdobia tzv. púchovskej kultúry (začiatok nášho letopočtu). Vznik hradu sa datuje do 12. storočia, 1. písomná zmienka pochádza z roku 1316. Fortifikačnú pevnosť vlastnili viacerí majitelia – Matúš Čák Trenčiansky, Podmanickovci, Balašovci, Szapáryovci, neskôr barón Popper. V 20. storočí bola zrúcanina hradu zoštátnená. V roku 2007 ju od turistického klubu zakúpilo Mesto Považská Bystrica. Na hrade sa už dlhšiu dobu realizujú archeologické výskumy, ako aj stavebné úpravy, ktoré koordinuje Združenie hradu Bystrica. Združenie vzniklo v roku 2008. Hneď v začiatkoch bol hradný areál spolu s prístupovou cestou kompletne vyčistený. Doplnené boli viaceré hradné múry. Pri neľahkých prácach hrad postupne odrýva svoje viaceré tajomstvá, ukryté pod nánosmi času.
Neformálneho vzdelávania o našom blízkom regióne sa v priestoroch ZŠ Brvnište zúčastnilo 160 žiakov.
viac fotiek v galérii...
Ako správne používať internet? Aké hrozby číhajú na internete? Čo je to kyberšikana? Ako sa pred ňou chrániť? Akými zásadami sa riadiť pri používaní sociálnych sietí a chatovanií?...
Na tieto a ďalšie otázky odpovedala žiakom piateho, šiesteho, siedmeho ročníka Ivanka Kľudajová, ktorá nás navštívila vo štvrtok, 10.11.2016. Pripravila poučnú a zaujímavú prednášku, doplnenú nielen krátkymi videami ale i skúsenosťami zo života. Žiaci sa tak dozvedeli veľa užitočných informácií, na ktoré, ako dúfame, nezabudnú a budú sa nimi riadiť.
Pre tých, ktorí si všetko nezapamätali, pre starších žiakov, ale i pre rodičov a učiteľov pripájame link: http://www.detinanete.sk/
V stredu 9.11. k nám zavítali Jaro Gažo - spevák so skupiny Arzén a Radko Pažej - moderátor a bubenník skupiny Aya - obaja aktívni členovia občianskeho združenia "Škola života". Motivačný koncert bol o medziľudských vzťahoch, šikane, intolerancii. Program bol zameraný na základné práva - na bezpečnosť v škole, na život bez bolesti, ponižovania a strachu. Hlavnou myšlienkou bolo: Jedinou možnosťou, ako efektívne čeliť šikanovaniu, je otvorene si priznať jeho existenciu a riešiť situácie, ktorým žiaci musia čeliť. Hovorené slovo bolo dopĺňané autorskými piesňami, ktoré boli hrané naživo a k tomu boli premietané prezentácie na plátno.
V pondelok 24. októbra 2016 sa na našej škole v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc konalo podujatie pod názvom Naučme sa viac!
Triedy prvého stupňa sa zapojili do aktivít v rámci svojej triedy. Žiaci navštívili školskú knižnicu a v závislosti od ročníka si vypočuli alebo prečítali zaujímavé knihy, ku ktorým vytvorili pekné ilustrácie. Prváci a druháci si vyrobili vlastnú záložku do knihy, tretiaci zostavili čitateľské zásady – Desatoro dobrého čitateľa a štvrtáci vytvorili plagát s názvom Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov.
Po projektových aktivitách sa v chemickej učebni konal súťažný vedomostný kvíz pre druhý stupeň. Proti sebe súťažili dve zmiešané päťčlenné družstvá, ktoré sa predtým pripravovali v školskej knižnici. Zvyšní žiaci sa taktiež rozdelili na dve časti a povzbudzovali svoj tím. Vedomostný kvíz pozostával zo zaujímavých otázok z rôznych tematických okruhov. Každú správnu odpoveď vysvetlil alebo demonštroval súťažiacim aj divákom vedátor z radov deviatakov. Všetko napokon rozhodla finálová otázka, v ktorej družstvo s nižším počtom bodov zariskovalo viac a tesne pred koncom súťaže sa zmenilo poradie. Víťazné družstvo získalo pre seba a „svoju“ časť divákov sladkú odmenu - mnoho cukríkov.
Dňa 17. 10. 2016 sa na našej škole uskutočnilo pekné kultúrne podujatie, ktoré s láskou pripravili žiaci školy s pani učiteľkami pri príležitosti „Mesiaca úcty k starším“ pre babičky a dedkov našich žiakov. Starých rodičov potešili deti básničkami, pesničkami, tancom i hrou na hudobné nástroje. Pre svojich starých rodičov pripravili i drobné občerstvenie a milý malý darček. Príjemným spestrením programu bolo vystúpenie manželov Lališovcov z Papradna, ktorí nám spolu so svojím vnukom zahrali na heligónkach. Ďakujeme starým rodičom za bohatú účasť. Veríme, že sa im program páčil a navštívia nás aj o rok.
Druhý októbrový týždeň bola na škole vyhlásená súťaž v aranžovaní jesenných plodov. Zapojili sa do nej najmä žiaci prvého stupňa. Svojpomocne alebo za pomoci rodičov vyrobili veľké množstvo nádherných svetlonosov a aranžmánov, ktoré vyzdobili vstupnú halu školy . O víťazoch rozhodovala desaťčlenná porota zložená zo zástupcov žiakov z každej triedy. Všetky deti, ktoré sa zapojili do súťaže boli za svoju snahu odmenené.
Žiaci deviateho ročníka sa 28. septembra 2016 zúčastnili festivalu vedy-Noc výskumníkov, v Žiline. Ide o projekt, ktorý je zameraný na podporu výskumu, vývoja vedy a inovácií, ktorý nám priblížil výskumníkov ako „obyčajných“ ľudí s neobyčajným povolaním.
V 3O-tich stánkoch sme sa stretli s mnohými zaujímavými ľuďmi. Tí nám veľmi ochotne predstavili výsledky svojej práce a ukázali, ako je možné, uplatniť výsledky výskumov v bežnom živote.
Každý stánok bol pre nás zdrojom nových informácií. Už vieme, že Informačné a komunikačné technológie majú skratku IKT, sú to technológie, ktoré umožňujú elektronicky zaznamenávať, uchovávať, vyhľadávať, spracovávať, prenášať a šíriť informácie. Slovenský červený kríž nám ponúkol možnosť zopakovať si, ako poskytnúť prvú pomoc. Videli sme, ako merajú životné funkcie človeka. Dozvedeli sa, čo všetko musíme splniť, aby z nás boli záchranári. Naučili sme sa, že mobily sú dobrými pomocníkmi, ale treba ich vedieť správne používať. Zaujala nás možnosť spoznávať cudzí jazyk pomocou vedy, teda prostredníctvom experimentov príbehov a záhad. Pravidlá cudzieho jazyka sme si osvojili prostredníctvom rapu, pohybu a pesničky „Lab Safety“. Vo viacerých stánkoch sme mohli obdivovať roboty. Používajú sa napríklad v strojárstve, riadia sa pomocou mikroelektroniky a mikropočítača. V stánku RoboRAVE prebiehala súťaž robotov ktorých vytvorili žiaci základných škôl, dali sa ovládať pomocou tabletu a špeciálnej aplikácie. Na simulátoroch sme si vyskúšali ako riadiť loď a tiež ako pristávať s lietadlom. Medzi ďalšie zaujímavosti patrili informácie o tom, ako hľadať poklad, ako pracovať s mikroskopom, alebo si vyskúšať pokusy pre všetkých. Niekoľko vybraných stánkov si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Vážení rodičia, dovoľujeme si Vás upozorniť na reorganizáciu a rozvrh Záujmových útvarov v školskom roku 2016/2017, ktoré budú v činnosti od 1.10.2016.
Pre našich žiakov sme otvorili tieto Záujmové útvary:
NÁZOV ZÁUJMOVÉHO ÚTVARU |
DEŇ/ČAS |
Rádio KP |
Streda 13:20 – 15:20 |
Športový - príprava na súťaže 2.stupeň |
Pondelok/Piatok 13:20 – 15:20 |
Športový krúžok - dievčatá 5. 6. roč. |
Utorok 13:30 – 15:30 |
Pohybové hry |
Štvrtok 13:20 – 15:20 |
Šikovníček 3. a 4. ročník |
Streda 12:30 – 14:30 |
Šikovníček 1. a 2. ročník |
Piatok 12:30 – 14:30 |
Varenie - dievčatá 8. ročník |
Streda 13:20 – 15:20 |
Dopravný krúžok |
Streda 13:20 – 15:20 |
Hravé slová |
Utorok 11:30 – 13:30 |
Vševedko |
Štvrtok 11:30 – 13:30 |
Matematické hry a súťaže pre 2. stupeň |
Štvrtok 13:30 – 15:30 |
Hasičský krúžok |
Utorok 17:00 – 19:00 |
Cukrársky krúžok 2.,3.,4. ročník |
Utorok 12:30 – 14:30 |
Cukrársky krúžok 5.,6. ročník |
Piatok 11:30 – 13:30 |
Cukrársky krúžok 7.,8.,9. ročník |
Pondelok 13:20 – 15:20 |
Z dôvodu nedostatku prihlásených detí neotvárame:
|
Angličtina - 2. stupeň |
Nemecký jazyk |
Čitateľská gramotnosť |
Slovenský jazyk pre 6. ročník |
Divadelný krúžok |
Dňa 16.9.2016 sa naša škola zapojila do „Európskeho týždňa športu 2016 “, ktorý prebiehal pod heslom #BEACTIVE v dňoch 10. - 17.9.2016.
Náš „Deň zdravého životného štýlu“ sa niesol v duchu aktivít podporujúcich zdravie. Žiaci 1. stupňa súťažili v disciplínach ako: skákanie vo vreci, beh cez prekážky a iné . Deti absolvovali i prednášku o zdravom životnom štýle. I žiaci 2. stupňa absolvovali športové aktivity. Chlapci si zasúťažili vo futbale, dievčatá vo vybíjanej. Tento deň však nebol iba o športe. Jednou z aktivít, ktoré na žiakov čakali, bola relaxácia v sprievode slova a hudby . Niektoré triedy pripravovali v žiackej kuchynke zdravé ovocné i zeleninové šaláty či ovocné nápoje. Žiaci mali možnosť rozoberať a porovnávať zloženie potravín, ktoré bežne konzumujú , počítať svoje BMI a nechať si odmerať tlak.
Za aktívnu účasť a podporu aktivít Európskeho týždňa športu 2016 dostala naša škola poďakovanie od NÁRODNÉHO ŠPORTOVÉHO CENTRA.
Vážení rodičia, aktualizovali sme ROZVRH HODÍN pre nový školský rok 2016/2017.
Nájdete ho pod záložkou Základná škola v časti rozvrh hodín, alebo kliknite SEM.
Do materskej školy si deti nenosia sladkosti, džúsy, hračky, cenné predmety – prstene, retiazky, náramky, letáky.
Počas prvých mesiacov dochádzky do materskej školy si môže dieťa pre uľahčenie adaptácie doniesť obľúbenú hračku, vankúšik, plienku.
Vo štvrtok 23.6.2016 sa lúčili predškoláci s materskou školou, pani učiteľkami a mladšími kamarátmi. Zaspievali na rozlúčke pieseň: ,,Až ja budem žiačikom prvej triedy...“ Všetky deti si pochutnali na sladkých farebných lentilkových mafinkách, ktoré upiekli šikovné ruky pani Jozefíny Balejovej zo Stupného. Triedna pani učiteľka odovzdala predškolákom knihy a diplomy na pamiatku.
Dňa 1.6. 2016 zorganizovala naša základná škola v spolupráci s obcou Brvnište a Dobrovoľným hasičským zborom Brvnište oslavu DŇA DETÍ .
Na deti čakal naozaj pestrý program. Celé to začalo na školskom ihrisku, kde deťom členovia DHZ Brvnište predviedli a vysvetlili prácu s ich technikou, hasičské autá a taktiež zásah – hasenie požiaru penou.
Ďalším bodom programu bolo búranie mája pri obecnom úrade, ktorý dievčatá odzdobili. Pomedzi detičky sa počas programu pohybovali i milé postavičky: prasiatko, ježibaba, kuriatko, kravička, duch a medveď. Pani starostka zabezpečila v školskej jedálni upečenie šišiek pre všetky detičky i rodičov, ktorí prišli osláviť tento sviatok s nami. Deti z materskej školy a prvý stupeň základnej školy zostali na ihrisku a absolvovali kopec zaujímavých a zábavných súťaží. Deti z druhého stupňa ZŠ sa vybrali trasou k ihrisku v Stupnom. Po ceste ich čakalo 8 stanovíšť, na ktorých museli dokázať , akí sú šikovní v poskytovaní prvej pomoci, ako i v dopravnej výchove, či riešení logických úloh.
Po skončení programu dostali všetky deti balíčky, ktoré zabezpečili Obecný úrad Brvnište a Združenie pre deti ZŠ Brvnište .
30. mája sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie do atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach s odborným výkladom.
Pozreli si 3D film o vyraďovaní JE V1, modely JE V1, reaktor VVER 440 a ďalšie zaujímavé exponáty. Dozvedeli sa, čo je to rádioaktivita, ako vznikajú rádioaktívne odpady, ako sa o ne dokážeme postarať, aby nebolo ohrozené životné prostredie a zdravie ľudí.
Našli aj niekoľko technických hračiek, na ktorých si vyskúšali výrobu elektriny na rotopédoch, otestovali sa na teste stresu, poskladali prevodovku, osvojíli si princíp magnetizmu, preverili odolnosť budov pri zemetrasení, a poučili sa o ochrane pred ionizujúcim žiarením.
Na záver bola prehliadka autobusom okolo areálu, pričom najväčším lákadlom bol pohľad na 120 metrové chladiace veže z bezprostrednej blízkosti.
Exkurziu sme si užili a bezpečne sme sa vrátili domov.