V tento deň sa MŠ Včielka premenila na indiánsky stan, v ktorom bývali indiáni z kmeňa Alečev. Deti mali v tento deň veľkú radosť z hľadania indiánskeho pokladu a tiež súťaží, ktoré museli zvládnuť. Deti z triedy Včielok vykopali poklad - píšťalky a deti z triedy Lienok čokoládové dukáty. Viac si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Dňa 26.5.2023 sme s našimi ôsmakmi absolvovali netradičné vyučovanie. V rámci projektu Take me out sme opustili školské lavice, aby sme tento deň strávili v príjemnom prostredí Považského hradu. Cestou na hradný kopec sme si pripomenuli súvisiace historické fakty a spoznali povesť o krásnej Hedvige. S ešte orosenými topánkami sme si užili nádherné výhľady na okolitú prírodu a pomaly sa vydýchavali, aby sme zasadli k netradičnému študijnému stolu na hradnom nádvorí. Tu sme sa venovali slovenskému a anglickému jazyku. Žiaci sa podelili o svoje čitateľské skúsenosti a v angličtine zúročili doteraz, ale aj cestou nadobudnuté vedomosti. Obed už patril vytúženému opekaniu a oddychu pod hradnými múrmi. Veríme, že sa všetkým páčilo.
V rámci týždňa učenia sa vonku sa na hodine biológie vybrali naši deviataci preskúmať nálezisko skamenelín v našej obci. Nakoľko na hodinách dávali pozor a poznali geologickú stavbu okolia, rovnako aj vedúce skameneliny v našom regióne, vedeli na čo sa pri hľadaní sústrediť a podarilo sa im nájsť množstvo zaujímavých skamenelín .
„Dôležité je neprestať sa pýtať“ je motto Zážitkového centra vedy a techniky v Bratislave. My ako žiaci 6. a 7. ročníka, teda začiatoční fyzici a chemici sme sa rozhodli ísť si prakticky osvojiť a spoznať viacero fyzikálnych zákonov, s ktorými sa každý deň stretávame a sú pre nás samozrejmosťou. A práve v Auréliu sa samozrejmosť stala výnimočnou prostredníctvom mnohých pokusov, na prvý pohľad jednoduchých, no fascinujúcich.
V stredu 17.5.2023 sme cestovali autobusom do Papradna na divadlo. Spoločne s divadelníkmi sme objavovali stratené farbičky na bezfarebnom dáždniku. Zelenú farbu mala žabka, žltú slniečko, červenú rak a modrú motýľ a jeho krídla. Nakoniec deti objavili všetky farby a smutný dáždnik sa zmenil na dúhový a krásne farebný. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.
Záver pracovného týždňa nám doprial slnečné počasie s priaznivou teplotou na vypustenie motýľov.
V utorok 9.5.2023 zahrali žiaci divadelného krúžku zo ZŠ Brvnište divadlo Kýchosmrk pod vedením pani učiteľky Baníncovej. Deti materskej školy so záujmom a úsmevom na tvári sledovali divadielko o chlapcovi s najväčšou imunitou a nebezpečných baciloch. Deti sa dozvedeli, že pri prechladnutí pijeme čaj s citrónom a pri kýchaní si zakrývame rukou ústa. Tešíme sa na ďalšie predstavenie od našich divadelníkov. Ďakujeme.
V pondelok si deti z ŠKD spríjemnili poobedie divadlom, ktoré bolo zamerané nielen na zábavu, ale veríme, že si z predstavenia zobrali aj ponaučenie o dôležitosti rodiny.
Deti z ŠKD nemajú núdzu o zážitkové učenie. Nielenže majú možnosť pozorovať včielky samotárky priamo na školskom dvore, ale pozorovali aj proces vývinu motýľov od malých húseníc cez zakuklenie. Dnes sme sa dočkali dňa, kedy z kukly vyleteli prvé motýle. Ak bude počasie priať, v piatok ich vypustíme v areáli školy na lúke, kde majú dostatok nektáru.
V stredu 10.05.2023 sa konalo okresné kolo v atletike žiakov ZŠ. V konkurencii 10 -tich škôl sa výborne umiestnili naši chlapci, ktorí vybojovali bronzové miesto. Zaostali pritom za druhým iba o jeden bod. Najlepšie výkony podal Andrej Krajčoviech, ktorý vyhral súťaž vo vrhu guľou a druhé miesto obsadil v skoku do diaľky. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujem za snahu podať čo najlepší výkon. Našu školu reprezentovali : A. Krajčoviech, T. Cedzo, R. Gaššo, P. Čukan, S. Švach, F. Kvaššay, R. Bundzíková, T. Kušanová, J. Krajčoviechová, N. Pavlíková, M. Matušíková, D. Turičíková.
Každoročne, od roku 1970 si 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ktorý vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodným dňom Zeme, ktorý sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti, 21. marca a oslavoval príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu. Vo štvrtok 20. apríla sme si deň Zeme pripomenuli rôznymi aktivitami v škole a následne sa žiaci 2. stupňa presunuli do okolitých obcí, kde sme sa venovali čisteniu životného prostredia.
Žiaci 8. ročníka absolvovali v CVČ druhú časť aktivít zameraných na vzájomnú toleranciu, rešpekt, empatiu, vnímanie vlastných a cudzích emócií. Verím, že mnohí si lepšie uvedomili ako môžu slová alebo správanie pôsobiť na iného človeka. Týmto ďakujeme p. M. Bielovej, ktorá ich viedla a komunikovala s nimi.
Okolie našej školy ukrýva mnoho zaujímavých miest, kam sa oplatí pozrieť. S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi sme vymenili turistické topánky za bicykle a vydali sa na návštevu Koliby v Papradne. Tam na nás čakali jej zvierací obyvatelia. Po krátkom občerstvení sme sa vybrali naprieč hrebeňom, ktorý nám ponúkol pekné výhľady. Na záver sa nám ušla sladká odmena v podobe zmrzliny.
Túto výstavu, zostavenú z približne 220 slovenských a českých literárnych diel z oblasti dramatickej, prozaickej i poetickej tvorby, doplnenú o ľudovú slovesnosť a odbornú literatúru, priblížil žiakom ôsmeho a deviateho ročníka pútavým spôsobom PhDr. R. Benech v dňoch 24. a 25. apríla 2023 vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici. Prekvapivou pre nich bola informácia o obciach Brvnište, Stupné a Jasenica, ktoré patrili do drotárskej oblasti, tzv. drotárie.
Mohli obdivovať aj výrobky Ľudovíta Dušalu z Podskalia – žiaka majstra Lašu z najstaršej košikárskej školy na území Slovenska, pôsobiacej v Beluši, ktorý vďaka svojmu pôsobeniu v považskobystrických strojárňach prešiel z košikárstva ku drotárstvu.
Žiaci, ako ich rovesníci v minulosti, si vyskúšali prácu džarkov – drotárskych učňov, a premenili drôty pomocou rôznych klieštikov na srdiečka, hlavolamy, autíčka... Využili poznatky, ktoré získali z prezentácie pani riaditeľky múzea Mgr. P. Rágulovej, PhD., ako postupovať a aké nástroje použiť pri drotárčení. Pomocníkmi v ich tvorbe boli pracovníci múzea Mgr. K. Eldesová, Mgr. J. Chudovská a pán J. Boško.
Dievčatá sa v konkurencii 13 škôl prebojovali do okresného finále vo vybíjanej. Štyri najlepšie školy si zahrali medzi sebou. Až do posledného zápasu sa bojovalo o konečné poradie. Tri školy vybojovali 2 víťazstvá, takže nakoniec rozhodol rozdiel medzi celkovo vybitými hráčmi. My sme mali bohužiaľ najhorší pomer a preto sme obsadili tretia miesto.
Napriek tomu chválim dievčatá za veľmi pekné umiestnenie a bojovný výkon.
Mgr. Marek Krátky
2. apríla sme si pripomenuli 218. výročie narodenia Hansa Christiana Andersena. Na počesť tohto najslávnejšieho rozprávkara sme pre žiakov našej školy zorganizovali 31. marca 2023, Rozprávkovú noc s Andersenom. Pridali sme sa k tým, ktorí podporujú čítanie kníh. Vybrali sme si jednu z celoslovenských tém: 180. výročie vydania rozprávky Škaredé káčatko.
Žiaci sa stretli aj so „samotným Andersenom“, ktorý im porozprával o svojom neľahkom živote. Aj napriek tomu ale o ňom povedal: „Môj život je krásna rozprávka, bohatá a plná blaženosti.“
O svojom hereckom talente nás presvedčili malí herci zo Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa v Považskej Bystrici, pod vedením pani učiteľky Mgr. Art. Oľgy Banincovej. Zahrali príbeh o kamarátstve malého chlapca Ferka a vírusika Kýchosmrka z knihy Kýchosmrk - kamarát z dažďa, od spisovateľky Kristíny Gyepešovej.
Potom sa deti smelo vydali na putovanie po Európe. Indície ich zaviedli do jednotlivých európskych hlavných miest: Kodaň, Rím, Berlín, Londýn, Atény, Praha, Bratislava. Tu ich čakali známi rozprávkari – Hans Christian Andersen, Carlo Collodi, Lawis Caroll, Ezop, Josef Čapek, Pavol Dobšinský. Všetko sa odohrávalo v réžii našich deviatakov. Za správne odpovede v jednotlivých mestách deti získali písmenká. Ich správnym zoradením sa im podarilo rozlúštiť názov mesta, ktoré postavilo novodobú knižnicu a má ambície, stať sa „matkou všetkých knižníc“– Alexandria.
Počas zaslúženého oddychu deťom pani učiteľky a páni učitelia čítali Andersenovu rozprávku Mrzké káčatko.
Čas plynul veľmi rýchlo a znenazdajky tu bola večierka. No deťom sa spať akosi nechcelo. A ráno, 1. apríla, nevyspatí, opustili „rozprávku“. Pobrali sa zase domov - do reálneho sveta.
S prebúdzajúcou sa prírodou sa v marci prebúdza i život v našej školskej knižnici. Tu sa totiž každoročne v tomto čase odohráva burza kníh spojená s ich predajom. Inak to nebolo ani tento rok. Školská knižnica pod vedením pani učiteľky A. Pobočíkovej usporiadala v spolupráci s kníhkupectvom Kniha pre každého burzu zaujímavých knižných noviniek. Žiaci druhého stupňa sa tejto akcie mohli zúčastniť prostredníctvom hodín literatúry. Okrem oboznámenia sa so zaujímavými titulmi mali žiaci možnosť si knihy i prečítať. Táto akcia okrem širšej verejnosti každoročne upúta pozornosť i tých najmenších. Dôkazom je milá návšteva škôlkarov z Materskej školy Stupné. Zvedaví však boli i naši prváčikovia, tí si navyše burzu spríjemnili tvorbou obálky ich obľúbenej knihy.
Posledný marcový deň mali milovníci umenia, učitelia i naši žiaci možnosť v priestoroch školy navštíviť výstavu umeleckých prác zameranú na ilustráciu. Jej autorom nebol nikto iný ako náš rodák, Mgr. Jozef Pobočík ml. Ten je známy nielen ako výtvarník, učiteľ Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa v Považskej Bystrici a ilustrátor, ale i zručný rezbár a výrobca zvukových nástrojov, píšťaliek a fujár. Tohto všestranného človeka sme mohli navyše v tento deň privítať i na hodinách literatúry. Vďaka jeho ochote sa naši žiaci oboznámili práve s ilustráciou, s procesom jej vzniku, technikami a kritériami, akým by mala hodnotná ilustrácia podliehať. Pod jeho vedením sa každý žiak mohol stať aspoň na malú chvíľku skutočným ilustrátorom. Následne zo žiackych prác vznikla nie menej hodnotná výstava umeleckých prác.
Mesiac knihy sme si pripomenuli so žiakmi viacerými aktivitami a podujatiami. Počas hodín literatúry sa siedmaci, ôsmaci a deviataci zoznamovali s knihou Kvapky na kameni. Jednou z editoriek je spisovateľka Monika Kompaníková, rodáčka z Považskej Bystrice. Spolu s Kamilou Musilovou zostavili príbehy 50-tich slovenských a českých rebeliek od deviatich autoriek. Tieto úžasné ženy prežili svoj život podľa vlastných predstáv a „zanechali stopu v srdciach mnohých ľudí“. Niektoré bojovali za práva žien, iné sa snažili uplatniť v umení, v športe, vo vede alebo v politike. Ďalších 50 výnimočných žien žiaci objavili v knihe Superženy. Všetky urobili niečo veľké, čo ovplyvnilo život iných ľudí alebo celej spoločnosti. Žiaci bližšie spoznali život Márie Bellovej, prvej lekárky, Mariky Gombitovej, speváčky s nezlomnou vôľou spievať a skladať piesne, Zuzany Juskovej, prvej Slovenky, ktorá preplávala Lamanšský prieliv... Aj takto sme si pripomenuli Medzinárodný deň žien. Newyorských žien, ktoré štrajkovali 8. marca 1908 za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
Dievčatám a chlapcom v materskej škole a prvostupniarom prišla porozprávať o svojom živote a svojej spisovateľskej práci regionálna spisovateľka Mária Gáboríková z Papradna. Svoje knihy - Zvedavé húsky, Čudo čudovaté a Lotéria /ilustrovali ju žiaci ZŠ a MŠ Papradno/, venovala deťom. Napísala aj knihu pre dospelých Nebojte sa, mamička. Na pani spisovateľku a jej milé slová si môžu deti spomenúť vždy, keď budú čítať jej knihy, ktoré venovala našej školskej knižnici.